724 105 758
(prac. dny 9.00–19.00, sobota 9.00–16.00)(Po–Pá 9–19 h, So 9–16 h)
Nákupní košík je prázdný

Změny v přepravě z důvodu „protikuřáckého zákona“

25. 5. 2017

K 31.5.2017 nabývá účinnost zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, („protikuřácký zákon“). Tento zákon upravuje i prodej alkoholu a dotýká se tak přímo naší společnosti a potažmo také Vás, našich zákazníků. 

Největší změna, na kterou jsme nuceni reagovat, vychází z paragrafu 15, který se věnuje prodeji alkoholických nápojů prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, tedy e-shopům.

§ 15 Alkoholické nápoje lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let.

Nový zákon zároveň zahrnuje i různé typy sankcí: v případě, že dojde k porušení zákazu prodeje a podávání alkoholického nápoje osobě mladší 18 let právnickou osobou bude možné uložit pokutu až do výše 1 mil. Kč (pokud bude osoba mladší 15 let až do výše 2 mil. Kč.) a zároveň lze uložit zákaz činnosti až do dvou let. 

Čeho se budou změny týkat?

Posílání zboží, tedy dopravy. Nově musí být dopravce schopen provést kontrolu plnoletosti, údaj zaznamenat a mít pro naši společnost k dispozici pro případnou kontrolu ze strany státní správy.

Při doručení zásilky tak bude po příjemci požadováno předložení originálu dokladu totožnosti – OP, ŘP nebo cestovní pas pro ověření plnoletosti příjemce v případě, že zásilka obsahuje alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky.

V současné době jsou schopni tuto službu zajistit v rámci celé ČR pouze některé přepravní společnosti. Z naší nabídky jsme tak museli vyřadit přepravní společnost Geis, Českou poštu (nabízíme ji pouze pro zasílání dárkových poukazů jako cenné psaní). Přepravní společnost DPD službu ověření plnoletosti zatím nemá připravenou (měla by začít fungovat během několika týdnů), a proto jsme tuto společnost z naší nabídky také dočasně vyřadili. Ze stejného důvodu jsme museli ukončit oblíbenou službu DPD Pick-up (tzv. uloženky), neboť na těchto výdejních místech plnoletost neověřují. Rozvoz po Praze máme zajištěn stávající společností Eurokurier, která tuto službu poskytuje. Nově můžete využívat služeb přepravní společnosti INTIME, která službu ověření plnoletosti nabízí. Cenu za dopravu jsme ponechali na 99 Kč (IN TIME) a 120 Kč (kurýr po Praze). Naše náklady za platbu služby „ověření plnoletosti“ tak do konečné ceny nepromítáme.

Věříme, že pochopíte nastalou situaci, která Vám přináší určité komplikace. Pevně věříme, že Vám budeme moci co nejdříve nabídnout využití i dalších přepravních společností a odběrných míst.

Za tým BESTDRINK.cz

Jan Odvárko