Glendronach 12 Y.O. Original 0,7 l Zobrazit větší

Glendronach 12 Y.O. Original 0,7 l

1 090 Kčs DPH (1 557 Kč/l)

Běžná cena 1 150 Kč

Skladem

Nákupem získáte: 218 bodů

Země: SkotskoOblast: Highlands
Stáří: 12 letObjem: 0,7 l
Druh whisky: Single Malt% alkoholu: 43
20 x hodnoceno

Více informací

Glendronach 12 Y.O. zraje v sudech po sherry, které pomáhají vytvořit její jedinečný „sherried“ styl. Ten jej již po staletí proslavil na celém světě. Glendronach 12 Y.O. má příjemně nasládlé aroma pomerančové kůry a vanilky, doplněné nádechem zázvoru a dubového dřeva. V ústech je hřejivá a plná. Bohatá nasládlost sherry se slabým rozinkovým připomenutím a lehce pikantní oříškově dubový závěr nabízí jedno velké mrazivé pokušení. Zraje v nejlepších španělských sudech po Pedro Ximenez a Sherry Oloroso. 

Informace o značce

Palírna byla založena v roce 1826 Jamesem Allardicem. Tato palírna v roce 1837 vyhořela a hned na to byla prodána. V roce 1920 až 1940 byla v majetku rodiny Grantových. Od roku 2008 je současným vlastníkem společnost BenRiach.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

 Díky úspěchu Ballantine´s bylo možné zavřenou pálenici Glendronach 14. května 2002 znovu oživit a uvést do provozu. Tehdejší majitelé, společnost Allied Domecq, prostě museli otevřít kohoutky, aby uspokojili poptávku po své populární směsové whisky. I když si Ballantine´s (a do jisté míry i Teacher´s) vynutily znovuotevření, pozornost se brzy zaměřila na zdejší single malt, jak se začala víc a víc prodávat.

 Řadu let byla Glendronach poslední skotskou palírnou, která vytápěla kotle uhlím. Majitelé, firma Allied Domecq, zjevně plánovali rekonstrukci pálenice, aby vyhovovala směrnicím EU, ale pak si to rozmysleli. Od dubna do září 2005 byla ale Glendronach uzavřená kvůli náhradě vytápění uhlím parou. Glendronach je pravděpodobně jednou ze sladových whisky, které se nejvíc mění a budou měnit kvůli změnám v postupech výroby a dozrávání.

 Další známka starých časů, humnová sladovna, dosud existuje v nedotčené podobě, ale od roku 1996 se nepoužívá. Dnes se nakupuje hotový, nerašelinový slad, ale před několika desítkami let byla Glendronach s až 12-14 ppm mnohem rašelinovější. Od nového otevření pálenice v roce 2002 se používaly pouze sudy od bourbonu. Whisky po sherry z palírny Glendronach měla vždycky oddané příznivce po celém světě. Před čtyřiceti lety byla Glendronach mezi pěti nejpopulárnějšími sladovými světa.

 Spekulace o skutečných záměrech společnosti Pernod Ricard s Glendronach skončily v létě 2008, kdy bylo oznámeno, že je na prodej. Konečnými kupci se ale stali majitelé palírny BenRiach. Jejich cílem bylo prodat za rok 2009 150 000 láhví. Místo toho jich prodali 300 000 a zajistili si pevné místo na světových trzích.

Zobrazit méně informací

Související produkty