Macallan Gold 1824 Collection 0,7 l

1064300

Již se neprodává

Nákupem získáte: 318 bodů

Země: SkotskoOblast: Speyside
Objem: 0,7 lDruh whisky: Single Malt
% alkoholu: 40
11 x hodnoceno

Více informací

Macallan u nové řady produktů s označením 1824 Collection vsadil na barvu výsledné whisky místo udávání stáří. Whisky této řady zrají v sudech z evropského sudu, ve kterých předtím zrálo sherry. Novou řadu proto tvoří 4 klíčové produkty - Gold, Amber, Sienna a Ruby - seřazeno od nejsvětlejší/nejmladší po nejtmavější/nejstarší.

Tato whisky leskle zlatavé barvy vás překvapí příjemným aromatem svěžích citrónů, za nimiž přichází vůně pomerančové kůry a celkově propojující sladkost. Ta jistou pikantnost této whisky zjemňuje, nikoliv však odstraňuje. Též na povrch vystupující náznak vanilky je následován výraznými, nikoliv však dominantními tóny hořké čokolády a prostupujícími ovocnými tóny s lehkým náznakem dubového dřeva. V chuti jednoznačně dominují citrusy a sladké bonbony s lehkým nádechem zázvoru a skořice, zatímco příjemné dubové tóny na pozadí jemně zvýrazňují chuť pečených jablek. Dokončení je středně sladké, sladové a lehce suché.

Informace o značce

The Macallan Distillery je skotská palírna společnosti The Edrington Group. Nachází se ve městě Craigellachie poblíž Aberlouru v hrabství Morayshire. Zde na březích řeky Spey stojí obílený dům postavený ve strohém stylu. Jmenuje se Easter Elchies a je domovem Macallanu, těžké váhy ze Speyside. Na konci 70. let 20. století tady proměnili tuto whisky z uznávaného materiálu pro míchanou whisky ve whisky jednosladovou.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Palírnu Macallan založil v roce 1824 Alexander Reid. Do roku 1892 byla známá jako Easter Elchies, podle lokality. V tomto roce ji koupil Roderick Kemp, značně rozšířil a změnil jméno na Macallan. V roce 1968 se stala akciovou společností, ale pod vedením rodiny Kempovy  zůstala až do roku 1996, kdy většinu akcií skoupila společnost Highland Distilling Ltd, která se v roce 1999 stala součástí Edrington Group. Od roku 1975 je v palírně Macallan v provozu 21 destilačních kotlů, které jsou nejmenší ve Speyside (a pravděpodobně druhé nejmenší ve Skotsku, po Edradour).

Whisky Macallan původně zrála výhradně v sudech po sherry, z větší části po sherry oloroso, v současnosti se objevuje i ve verzi Fine Oak ze sudů po bourbonu. Single malt se standardně dodává na trh ve stáří 10, 12, 15, 18, 25 a 30 let. V roce 1995 byla z vraku lodi vylovena láhev whisky Macallan z roku 1874. Na základě této události vyrobila palírna whisky Macallan 1874 Replica, která by se chuťově měla této vylovené podobat. Podobné charaktery své doby by měly nést i repliky 1841 a 1861 a dále série napodobující whisky z 20. až 50. let 20. století nazvané Twenties, Thirties, Forties a Fifties.

Zobrazit méně informací

Související produkty