Rumový seriál - Kuba

Na Kubě bylo v minulosti odhadem přes tisíc palíren. Napomohli tomu v první řadě ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Současný export rumu pochází především z továren zabavených firmě Bacardi v roce 1960. Mezi momentální významné značky kubánských rumů patří bezesporu Havana Club, nebo Santiago .

Kuba je největší ostrovní stát v Karibiku. Je jednou z posledních zemí světa ovládaných totalitním režimem s vládnoucí mocí jediné politické strany. I přes politickou situaci, která donutila většinu výrobců odejít do zahraničí, zůstává Kuba pravým synonymem pro kvalitní rum.

 
Obrázek článku
 

Země přes moře sousedí se Spojenými státy americkými a Mexikem, ostrovními státy karibské oblasti (Bahamy, Haiti a Jamajka) a dalšími již vzdálenějšími středoamerickými či karibskými státy. Americká Florida je od Kuby vzdálena 150 km severním směrem, nedaleko od Kuby leží i mexický Yucatán a na severozápad od země se nachází mohutný Mexický záliv. Ostatní ostrovní státy leží severovýchodním až jižním směrem.

Kubánské rumy po právu patří mezi ty nejlepší na světě. Jejich příjemná chuť a znamenitá vůně se rozplyne ve vašich ústech a zanechá v nich nesmazatelnou stopu originality. Na Kubě se vyrábí anebo má svůj původ mnoho slavných rumů. Mají zde původ např. značky Matusalem a Bacardi. Kuba je rozsáhlé území, a proto se styl rumu nedá přesně kvalifikovat. Říká se, že ve dnech koloniální slávy zde bylo přes 1000 palíren.

Kubánský rum ale trpěl nízkou kvalitou, a proto se španělská vláda rozhodla podpořit pokrok k vyšší kvalitě rumu. Toto využil i Don Facundo Bacardi Masso, který se přistěhoval ze Španělska na Kubu do města Santiago de Cuba v r. 1843. Jeho experimenty s destilačními technikami, filtrování skrz uhlí a kultivování speciálních druhů kvasnic pomohly vyrobit jemnější a hladší rum, který byl následně ještě vylepšován zráním v sudech z amerického dubu. Don Facundo založil společnost Bacardi y Compaňia v roce 1862. Dnes je proslavena po celém světě zejména výrobou lehčích rumů. 

Kubu proslavil také slavný milovník rumu Ernest Hemingway. Měl rád rum čistý a také v podobě koktejlů mojito nebo daiquiri. Jeho stálicí bylo také dvojité daiquiri, které se získalo jméno Papa Hemingway. Připravuje se bez cukru s dvojitou porcí rumu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení