Kolky aneb povinné značení lihu v České republice

Ten malý kousek papíru s několika číslicemi při otevírání láhve svého oblíbeného alkoholu už přetrhl snad každý z nás. Mnozí si na něj zvykli a berou ho již jakou nezbytnou součást každé láhve, jiní ho vnímají jako obtíž, protože jim kazí dojem z vystavené sbírkové láhve. Z jakého důvodu a odkdy však kolky neboli kontrolní pásky vlastně na láhvích jsou?

KOLKOVÁNÍ LAHVÍ

 

Nejprve je nutné říci, že ve světě podobně okolkované láhve ještě nejsou zdaleka běžné. S postupem času se ale začíná stávat pravidlem, že nějaký podobný ochranný prvek již nalezneme ve většině zemí. V České republice jsme se s kolky setkali poprvé v roce 2005, velkým procesem proměny sestávajícím především z přidání ochranných prvků potom prošly v roce 2012. Byla to reakce státních úřadů na tzv. metanolovou aféru, kdy se na český trh dostalo poměrně velké množství jedovatého metanolu v „pančovaném“ a často podomácku vyráběném alkoholu. Tato aféra měla za následek několik lidských životů a nespočet otrav s trvalými následky. Nový zákon tehdy stanovil přísnější kritéria pro vydávání kolků a láhve se začaly značit jejich novým typem, kdy každý kolek musí být opatřen QR kódem. Ten je zcela unikátní a můžeme z něj vyčíst registrační číslo distributora alkoholu, datum objednávky daných kontrolních pásek a také údaj umožňující stanovení základu spotřební daně. Jednoduše řečeno, kolky jsou na láhvích ke kontrole a ověření pravosti alkoholu. Zajímavostí je, že totožný zákon, který legislativně ošetřil vydávání nových kolků také omezil maximální objem láhve prodávaný v ČR na 3 litry. Z trhu tak například musela být stažena oblíbená čtyř a půllitrová láhev irské whiskey Jameson.

DRUHY KOLKŮ

V současné době se můžeme setkat s kolky o 3 velikostech – 90x16mm, 150x16mm a 210x16mm - v závislosti na tom, na jak velký objem láhve se umisťují. Jsou tištěny na ceninovém papíře opatřeném vodoznakem. Zároveň také platí, že pro každý objem a procento alkoholu musí být vydány odlišné kolky. Z údajů na pásce potom lehce určíme celkovou výši odvedené spotřební daně. Z toho vyplývá, že není možné použít totožný kolek například pro rum o objemu 38 % alkoholu a zároveň pro jinou značku rumu s 42 % alkoholu. Kontrolní páskou musí být označen každý destilát s obsahem alkoholu více než 15 % a objemem více než 0,06l. Miniatury mají tedy výjimku a nemusí být označeny. Kolek je vždy umístěn tak, aby byl přelepen jak uzávěr, tak samotné hrdlo láhve a při otevření tedy došlo k jeho přetržení.

 

ZDANĚNÍ ALKOHOLU

Destiláty, podobně jako tabákové výrobky, podléhají dvojímu zdanění. Vztahuje se na ně 21 % daň z přidané hodnoty (DPH) a potom spotřební daň (SD), která je pro rok 2021 stanovena na 32.250 Kč za hektolitr čistého neboli 100 % lihu. Výsledná spotřební daň tedy není závislá na finální prodejní ceně destilátu jako je tomu u DPH, ale odvíjí se od objemu láhve a obsahu alkoholu. Pro příklad uvedeme výpočet spotřební daně u oblíbeného rumu Malteco 10 Y.O. 0,7l: 0,7 (objem láhve) x 0,40 (obsah alkoholu) x 322,50 (stanovená SD na litr) ꓿ 90,3 Kč/láhev Spotřební daň společně s daní z přidané hodnoty tak tvoří nezanedbatelnou součást výsledné ceny, kterou každý z nás za oblíbený rum či whisky zaplatí.

JSOU KOLKY DŮLEŽITÉ ?

Určitě ano. A to nejenom pro státní správu. Okolkovaná láhev nám všem totiž dává jistotu, že kupujeme nejenom zdravotně nezávadný destilát, ale především originál.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení