Prosecco

Vinařská oblast, kde se produkuje italské šumivé víno Prosecco se rozkládá v kopcovitém regionu Treviso a nachází se mezi městečky Conegliano a Valdobbiadene. Klima zdejších vinic výrazně ovlivňují horské masivy nedalekých Dolomit a také masy vzduchu, které sem proudí od Jaderského moře. Nedaleko odtud také leží Benátky, nejznámější město oblasti Veneto. Vinice jsou rozprostřeny po všech místních kopcích a vytvářejí jedinečný ráz této impozantní krajiny. Krása tohoto regionu společně s výjimečným umem místních vinařů se zasloužila o zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO.

 #ShowMore#

Historie prosecca

Italské šumivé víno prosecco má velmi dlouhou historii a první zmínky o něm pochází již z doby římské. Už v minulosti, stejně jako dnes, se k jeho výrobě využívaly výhradně hrozny odrůdy Glera z vinic blízké vesnice Prosecco, víno z vinic na kopcích nad Terstem bylo totiž nejlepší. Postupně se pěstování hroznů Glera rozšířilo i do nižších poloh oblastí Veneto a Friuli. Na začátku dvacátého století přišly nové technologie druhotného kvašení a začalo se produkovat prosecco takové, jak ho známe ze současnosti.

Výroba prosecca

Výroba prosecca je odlišná než u šampaňského (Méthode Traditionnelle) a za její objev vděčí italští vinaři Antoniu Carpene, který ji v roce 1879 uvedl v život. Na samotném počátku výroby stojí šetrný sběr hroznů vybraných odrůd a poté jejich lisování, což je poměrně sofistikovaný proces. Vylisovaná zakalená šťáva se v nerezových tancích nejprve ochladí na 5–10 °C, vyčeří a získá se tak tzv. základní víno. Poté následuje druhotné kvašení. Jednotlivá vyčeřená vína se spolu smíchají, přidají se kvasinky a cukr a vše se přečerpá do tlakových ocelových nádob. Při následné fermentaci získává víno jemné bublinky a zhruba po 30 dnech kvašení se prosecco lahvuje. Prosecco frizzante je potom tradičně označována právě tato mírně šumivá varianta. Metoda se nazývá Charmat-Martinotti, většinou se používá pouze výraz Charmat.

Rozdělení podle původu

Prosecco má podle původu (oblasti) označení buď DOC nebo DOCG.

DOC (DENOMINAZIONE DI ORIGINE CONTROLLATA) - kontroluje se původ vína, výnos na hektar, doba zrání, technologie zpracování a kvalita. Celkem v této kategorii nalezneme více než 500 druhů. 

DOCG (DENOMINAZIO NE DI ORIGINE CONTROLLATA E GARANTITA) - jedná se o nejvyšší kategorii vín (celkem asi 40 druhů), platí od roku 1980. Stejně jako u DOC platí velmi přísné podmínky, před lahvováním navíc ještě odborná komise přezkoumává kvalitu jednotlivých šarží.

Ročníkové prosecco

Pouze v opravdu výjimečných letech některá vinařství vyrábí ročníkové prosecco. Právě takové mimořádné prosecco je Prosecco Ai Galli DOC Extra Dry Millesimato. Má krásně světle slámovou barvu s jemným dlouhotrvajícím perlením. 

Růžové prosecco

Od roku 2020 je podle legislativy možno produkovat i Prosecco rosé (růžové)

Prosecco Rosé Ai Galli DOC Brut Millesimato má elegantní světle růžovou barvu s jemným dlouhotrvajícím perlením a bohatou pěnou. Květinová vůně je podbarvená vůní jahod, malin a jablek. 

Jak podávat Prosecco

Prosecco je výtečné jako aperitiv, skvěle se také hodí i k dezertu. Velmi dobře se ovšem snoubí i s pokrmy. Nejúžasnější spojení je vždy s místními specialitami, skvělá je tedy pizza, těstoviny nebo saláty. Vynikne však i s mořskými plody, grilovanou rybou a není vůbec špatné ani s trochu exotickým sushi. Velmi oblíbené jsou sladší varianty prosecco, alkohol tu je obsažen v hodnotě okolo 8 %, což je ideální pro letní odpoledne. Nejlépe chutná vychlazené na 5-7 °C.

Nejprodávanější

Prosecco DOC 18K Gold Brut
 
480 Kč
Prosecco Ai Galli DOC Extra Dry
 
299 Kč
Mionetto Prosecco DOC Treviso 0,75 l
 
289 Kč
Mionetto Prosecco DOC Treviso
 
129 Kč
Freixenet DOC Prosecco Extra Dry
 
299 Kč
Prosecco Ai Galli DOC Extra Dry MAGNUM
 
990 Kč
Prosecco Fantinel Metodo Charmat extra dry
Prosecco Fantinel Metodo Charmat extra dry 0,75 l
Již se neprodává
Kód: 1482000
 
399 Kč
Bottega Gold DOC
Bottega Gold DOC 0,2 l
Skladem
Kód: 1481700
 
110 Kč
10 položek celkem
Prosecco Ai Galli DOC Extra Dry
299 Kč
Kód: 1480120
Prosecco Ai Galli DOC Extra Dry Millesimato Kód: 1480125
Prosecco Rosé Ai Galli DOC Brut Millesimato Kód: 1480130
Bottega Gold DOC
110 Kč
Kód: 1481700
Freixenet DOC Prosecco Extra Dry
299 Kč
Kód: 1481820
Mionetto Prosecco DOC Treviso
129 Kč
Kód: 1481310
Mionetto Prosecco DOC Treviso 0,75 l
289 Kč
Kód: 1481305
Prosecco DOC 18K Gold Brut
480 Kč
Kód: 1481320
Prosecco Fantinel Metodo Charmat extra dry Kód: 1482000