Cava

Cava je šumivé víno vyráběné ve Španělsku, především v katalánské oblasti Penedes v provinciích Barcelona a Tarragona. Stejně jako francouzské šampaňské je vyráběno metodou „champenoise“, neboli druhotným kvašením vína v láhvi. Roční objem výroby je okolo 18 miliónů beden, což Španělsko umísťuje na druhé místo na světě v produkci šumivých vín, za Francii. V roce 2009 se však cava vyhoupla na první místo a počtem 131 miliónů láhví vyvezených do zahraničí vystřídala šampaňské, jehož se vyvezlo „pouze“ 112 miliónů láhví.


Zobrazit více informací Zobrazit méně informací


Stejně jako šampaňské se i cava vyrábí různě sladká. Seřazeno od nejsuššího po nejsladší:
· Brut Nature - do 3 g, bez přídavku cukru
· Extra Brut - do 6 g cukru na litr
· Brut - do 12 g cukru na litr
· Velmi suché (Extra Seco) - mezi 12 a 17 g cukru na litr
· Suché (Seco) - mezi 17 a 32 g cukru na litr
· Polosuché (Semiseco) - mezi 32 a 50 g cukru na litr

Podle doby zrání může být cava:
· Jóven - mladá (9 až 15 měsíců)
· Reserva (15 a 30 měsíců)
· Gran reserva (více než 30 měsíců)

Historie

Výroba španělského šumivého vína je poprvé doložena rokem 1851, nicméně historické stopy cavy vedou k Josepu Raventósovi, který se začal o šumivá vína zajímat ve francouzském kraji Champagne, kam jezdil propagovat klasická vína vinařství Codorníu. Nápoj, který se dnes označuje jako cava, se původně se vyráběl ze stejných odrůd jako šampaňské a byl poprvé představen roku 1868 na světové výstavě v Paříži díky výzkumu Luise Justy Villanuevy v Katalánském zemědělském ústavu v Sant Isidre.
V roce 1887 byla penedeská réva napadena mšičkou a bylo zapotřebí odrůdy pozměnit. Zavedla se původní domácí réva plodící bílé hrozny namísto hroznů tmavých, čímž nápoj získal originální vlastnosti, jež umožnily vývoj cavy.


V roce 1972, ještě před sporem s Francií ohledně názvu "šampaňské", byla ustanovena Regulační rada pro šumivá vína (Consejo Regulador de los Vinos Espumosos), která schválila pro toto víno pojmenování "vino de cava", jež se v daných španělských oblastech již běžně používalo.

Zobrazit méně informací

Cava  V této kategorii nejsou žádné produkty