Viura Macabeo

Viura je bílá odrůda vína, která je nejčastěji spojována s oblastí Rioja ve Španělsku. Pod svým běžnějším názvem Macabeo je rozšířena po celém Španělsku, zejména v Katalánsku, kde se z ní vyrábí Cava, a ve Francii v oblasti Languedoc-Roussillon. Odrůda Viura je tedy základem pro španělská vína i vína francouzská.

Viera - univerzální odrůda vína

Na vinici odrůda Viura rozkvétá později než mnoho jiných odrůd, a je tak lépe chráněna před nebezpečím jarních mrazíků. Má však také tendenci k nadprodukci. Její hrozny mohou být malé a velké bobule těsně u sebe, takže jsou velmi náchylné k hnilobě. Zkušení pěstitelé však dokáží tyto problémy překonat pečlivým obhospodařováním vinic, včetně extrémního řezu a včasného sběru. Bobule této odrůdy bývají velké, mají silnou slupku, relativně nízkou kyselost a poněkud neutrální vůni. Velmi dobrou zkušenost mají s odrůdou Viura ve vinařství Marques de Berol.

Hrozny odrůdy Viura jsou univerzální a nabízejí vinařům mnoho možností. Styly vína Viura se pohybují od suchého bílého stolního vína po sladké bílé víno a šumivé víno. Díky relativně neutrálnímu chuťovému profilu je vinná šťáva vhodná pro míchání s jinými odrůdami, včetně výraznějších bílých odrůd nebo někdy dokonce i červených odrůd.