Cena

Objem

Tequila

Tequila je pevně spjata se zemí svého původu – Mexikem. Své jméno získala podle jednoho z měst, ve kterém je vyráběna. Město Tequila (stát Jalisco) bylo založeno roku 1656 několika osadníky. Během druhé poloviny 20. století se tequila stala světoznámým nápojem a přinesla tak slávu tomuto malému mexickému městu s 15.000 obyvateli.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Na každé láhvi pravé tequily musí být nápis NOM (Normas Official Mexicana) a čtyřmístné číslo, které uvádí místo, kde byla tequila vyrobena. Podle mexických zákonů musí tequila obsahovat nejméně 51 % modré agáve. Jedná se o tzv.míchané tequily, které jsou doplněny cukrovou třtinou. 100 % tequily jsou vyrobeny pouze z agáve a výrobce musí dostat povolení od federálního kontrolního úřadu v Mexiku. Jedná se o nejkvalitnější a nejdražší tequily.

Rozdělení tequily


1. Blanco ( Plato, White ) - obvykle nezraje v sudech (maximálně 60 dnů). Má drsnější chuť.
2. Joven Abocado ( Oro, Gold ) - tequila podobná Blanco, ale karamelizovaná (s přídavkem karamelu).
3. Reposado - obvykle zraje mezi 2 měsíci až jedním rokem. Není tak drsná jako Blanco, ale nemá tak jemnou chuť jako anejo.
4. Anejo - má nejjemnější chuť. Zraje v dubových sudech (ne větších než 350 litrů) jeden až tři roky (ve výjimečných případech až pět). Mezi znalci je asi nejoblíbenější.


Výroba tequily

Tequila se vyrábí z fermentované a destilované šťávy získávané z „piňas" z modré agáve. Druhů agáve je přes 300, ale pravá tequila se vyrábí jenom z Weberovy modré agáve. Ta je chudá na chlorofyl a výsledný produkt je proto méně hořký. Jednotlivé rostliny ve tvaru velkých koulí opatřených tuhými listy kvetou až po několika letech, do té doby se množí vegetativně-odnožováním. Po odkvětu hynou. Matečné rostliny plodí ve školkách ročně až 1000 odnoží. Ty jsou přenášeny na pole, kde rostou 8 až 12 let. Po dosažení zralosti (Agave Sazon) nastává období sklizně. Dělníci (jimadoři) mačetou osekávají listy a obnažují tzv. srdce rostliny, které má bílou dužinu díky vysokému obsahu škrobů. Pro svoji podobnost s ananasem se nazývají „piňas“, které na vrcholu zralosti váží až 80 kg.


Piňas se rozseknou a jsou zpracovávány párou v obrovských, desetitunových tlakových varných nádobách. Získaná šťáva stéká do velkých ocelových kotlů k fermentaci, což trvá 48-72 hodin. Po dvojitém destilačním procesu, který zabere dva i více týdnů, se objeví tequila. Po destilaci je tequila bezbarvá. Tato bezbarvá "stříbrná" tequila je potom ředěna destilovanou vodou. Pokud se chce získat kvalitnější tequila, musí projít procesem stárnutí v dřevěných sudech po dobu minimálně šesti měsíců. Premium Tequila stárne v dubových „whiskových“ sudech nejdéle. Chuť a jemnost výsledné tequily ovlivňuje právě technika použitá při tomto vyzrávání.


Přestože ve státě Jalisco je více než padesát továren vyrábějících tequilu, tři čtvrtiny produkce pochází z deseti velkých společností, usídlených většinou ve městě Tequila. Firma Sauza má ve městě Tequila malé muzeum, kde lze najít historii města i nápoje. Za starých časů se sklizené piňas vařily přímo na poli ve velkých, kameny naplněných kotlích. Potom byly odnášeny oslíky do primitivních destilerií, kde byly drceny v kamenných, mulami poháněných mlýnech. První tequila byla exportována roku 1873, kdy byly tři barely poslány do Nového Mexika.


V této době již fungovalo ve městě Tequila patnáct malých lihovarů, které vyráběly tento tradiční nápoj. Roku 1893 získala tequila ocenění na světovém veletrhu v Chicagu a roku 1910 na veletrhu v San Antoniu. Od této chvíle stoupá produkce a export tequily každým rokem. Dnes je tequila vyvážena do více než 80 zemí na celém světě.

Jak tequilu pít


Odkud pochází tequilový rituál, kdy se mezi palec a ukazováček nasype sůl? Údajně ho vymysleli Američané, ale rozhodně nepochází z Mexika. I když dnes se v turistických regionech Mexika také běžně praktikuje. A jak se tedy tequila správně pije? Většina Mexičanů popíjí tequilu nechlazenou, po malých doušcích z koňakových sklenek. A pokud přidávají k tequile sůl, tak ji sypou přímo do nápoje, který pak zakápnou šťávou z limetky či naředí grepovým džusem. A hlavně tequilu hojně zapíjejí vodou.
Jestliže tedy budete pít "100% agave tequila", ať už blanco, reposado nebo anejo, je nejlepší pít ji naprosto čistou. Její chuť tak vynikne nejlépe.

Zobrazit méně informací

Tequila  Počet produktů: 32

na stránku