Cena

Země

Objem

Vodka

Vodka je druh oblíbeného alkoholického nápoje obsahující obvykle 35-70 % alkoholu (nejčastější je 40%). Vodka je většinou čiré barvy a výrazně alkoholické chuti. Pojmenování pochází buď ze slovanského slova pro vodu, nebo středověkého nápoje aqua vitae. Většinou se konzumuje čistá a zpravidla chlazená.


Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Za domovinu vodky bychom pravděpodobně bez delší úvahy označili Rusko, Finsko nebo Švédsko. Pravda je ta, že není přesně známo, kde se vodka objevila poprvé. Každý z národů obývajících tyto země samozřejmě označuje za domovinu vodky svou zemi. K nim se ještě přidávají Poláci, a určit tedy, kde se vodka skutečně vzala, není snadné. První historicky doložené zmínky o vodce však umisťujeme do Ruska s datací někdy ve 14. století. Je to rovněž carské Rusko, kde se vodka stala velmi důležitou součástí ekonomiky a občas také politiky. Stejně tak zde užívala nesmírně vysokého společenského postavení, neboť se účastnila důležitých večírků a dalších společenských akcí včetně těch, které pořádal carský dvůr. Zajímavé je, že až do 18. století měly vodky kolem 20 % alkoholu, což se oproti dnešním běžným 40 % zdá poněkud málo.
Základní dělení vodky
· západní – aromatické, květnaté vodky
· východoevropské - vodky mají těžší charakter, podbarvený obilným aroma
· severoevropské - čisté vodky s velmi jemnou, neutrální chutí

Výroba vodky

Základními surovinami pro výrobu vodky jsou dnes obilniny, jako je žito, pšenice, kukuřice, někdy se používá také rýže, sójové boby, brambory nebo cukrová řepa. Tedy plodiny, které obsahují hodně škrobů nebo cukrů. Výrobní postup má několik fází, mezi které patří kvašení, destilace, filtrace a ředění. Vodka z bramborového nebo řepného lihu se obvykle dochucuje kapsicinem (paprikovým výtažkem), cukrem a kuchyňskou solí. Zatímco prémiovější vodky jsou zpravidla vyrobeny z žita a pšenice, vodky s tlakem na cenu jsou vyrobeny z lihu z brambor nebo zkvašením samotného cukerného roztoku. Například v USA je časté, že producenti vodky nakoupí 95 % líh od velkých průmyslových producentů lihu, a pak tento líh filtrují, ředí vodou a lahvují pod svou značkou vodky.
Také z důvodu, že vodku je dnes možné vyrábět kdekoliv na světě a téměř jakýmkoliv způsobem se snaží státy tradičně vyrábějící vodku a také EU zavádět legislativou svázaná pravidla, co může být považováno za vodku a co už ne.

Jak vodku pít

Pít vodku se dá vícero způsoby. Běžně se pije čistá. Pro tyto účely je vodku třeba dobře vychladit. Je-li na vás vodka moc silná, není divu. Obsahuje totiž běžně kolem 40 % alkoholu, existují však i vodky s 60 % alkoholu. Ochucené vodky mají naopak kolem 20 % alkoholu a v tomto případě se jedná spíše o jiný druh alkoholického nápoje. Na rozdíl třeba od whisky se ale nedoporučuje vodku dále ředit vodou.
Důvod tak širokého úspěchu vodky na poli alkoholických nápojů je však právě v jejím použití v koktejlech. Vodka je totiž bezbarvá, bez výrazné chuti i aromatu. Pro míchané nápoje je tak takřka dokonalá. Vodku tak obsahují i nejznámější drinky světa jako Cosmopolitan, Sex on the Beach či Bloody Mary.

Zobrazit méně informací

Vodka  Počet produktů: 49

na stránku