Glenlivet 15 Y.O. The French Oak Reserve 0,7 l Zobrazit větší

Glenlivet 15 Y.O. The French Oak Reserve 0,7 l

1 399 Kčs DPH (1 999 Kč/l)

Běžná cena 1 490 Kč

Skladem

(Doručíme již dnes - kurýr Praha)

Nákupem získáte: 279 bodů

Země: SkotskoOblast: Speyside
Stáří: 15 letObjem: 0,7 l
Druh whisky: Single Malt% alkoholu: 40
16 x hodnoceno

Více informací

Glenlivet 15 Y.O.  The French Oak Reserve zraje 15 let v limousinském dubu. Tyto sudy obsahují více dubových aromat (vanilka, hořká čokoláda, smetanové krémové tóny), než sudy z amerického dubu. Je to lehká whisky s delikátním a ovocným aroma. Chuť je zaoblená, sladká, úžasně hebká a sametová. Převažují citrusy – pomerančová kůra a kandovaný grep se rozvinou v máslové tóny, linecké těsto, mandlový likér a vanilkové cukroví. V závěru rezonují ostřejší tóny lékořice. Chuť nasládlá, neuvěřitelně jemná až sametová. Tóny dřeva jsou plně zaintegrovány, nicméně jejich přítomnost je nepřehlédnutelná. Dá se říct, že sladká chuť ovoce a oříšků je decentně zabalená v dubové obálce. V pozadí se mihne chuť čokoládových bonbónů. Dokonalá vyváženost vůně a chuti určuje tuto whisky pro její skutečné milovníky.


Ocenění International Spirits Challenge: zlatá medaile 2005, stříbrná medaile 2008.

Informace o značce

Na počátku 19. století bylo v Glenlivet (údolí řeky Livet) více než 200 ilegálních palíren. Ilegální paliči provozovali své řemeslo v jeskyních, krytých stržích a roklinách, ale i v prostých dírách v zemi. Jedinou podmínkou byla blízkost dostatečného množství kvalitní pramenité vody. Pašeráci přepravovali sudy čerstvě vypálené whisky na ponících a přes klenutý most „Packhorse Bridge“ překročili řeku Livet a pokračovali dále na jih, často s ozbrojenou ochranou. Netrvalo dlouho a tato ilegální Glenlivet whisky byla oblíbeným nápojem aristokratů na obou stranách hranice mezi Anglií a Skotskem.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

V roce 1822 v rámci narovnání vztahů mezi Anglií a Skotskem  navštívil tehdejší král Jiří IV. Skotsko. Během oficiální návštěvy  Edinburghu, na kterou přijel oděný do obleku skotských horalů, požádal v průběhu oficiálního uvítacího ceremoniálu o sklenku ilegálně pálené Glenlivet whisky. Hostitelé samozřejmě neměli s vyplněním požadavku žádný problém, neboť whisky z Glenlivet sami hojně konzumovali. Král tedy ochutnal sklenku glenlivetské whisky, pochválil její chuť a požádal o opětovné naplnění pohárku. Rok po této události byl vydán zákon, který stanovil podmínky pro vznik legálních palíren na území Skotska.

Roku 1824, rok po vydání legalizačního zákona, založil George Smith, který do té doby patřil k ilegálním paličům, palírnu Glenlivet. Po vydání legalizačního zákona začaly ve Skotsku vznikat první legální palírny. Většina těchto legálních palíren vznikala v blízkosti měst, silnic a přístavů, kde byla zajištěna dobrá dopravní návaznost pro export zboží. Pouze tvrdohlavý George Smith si vybral tehdy jedno z nejodlehlejších míst ve Skotsku – údolí řeky Livet. Vycházel ze znalosti geologického prostředí, rozmarů drsného klimatu a všeho, co údolí tvořilo výjimečným

Brzy se Glenlivet stalo synonymem pro kvalitní whisky, na které se daly vydělat peníze. V té době mnoho destilerek ze Speysidu začalo své whisky označovat jménem Glenlivet. Zlé jazyky tvrdily, že Glenlivet musí být nejdelším údolím ve Skotsku, aby se tam všechny palírny užívající toto označení vešly. Spor se vlekl několik let, až roku 1884 rozhodl soud, že jméno The Glenlivet smí používat pouze původní palírna, kterou založil George Smith.

Majitelem palírny se na počátku 20. století stal kapitán Bill Smith Grant, pravnuk zakladatele palírny. Dvakrát zraněný hrdina 1. světové války vyznamenaný válečným křížem měl dostatečnou autoritu pro vedení firmy. Období krize a prohibice ve Spojených státech znamenaly soumrak prosperity mnoha skotských palíren. Díky obratné obchodní politice a prozíravosti Smitha Granta The Glenlivet toto obtížné období přestála a po ukončení prohibice byla připravena k expanzi na americké trhy. Přes noc se stala nejoblíbenější a nejprodávanější single malt whisky v USA. Toto postavení si díky své kvalitě udržela dodnes.

Palírna zastavila provoz vlastní sladovny v roce 1966 a plně přešla na výrobu z dodávaného sladu. Z důvodu rostoucí obliby whisky The Glenlivet ve Spojených státech došlo v roce 1973 k navýšení počtu destilačních přístrojů ze čtyř na šest. K dalšímu rozšíření výroby došlo v roce 1978, kdy byl počet destilačních kotlů navýšen na osm. V témže roce otevřela palírna The Glenlivet návštěvnické centrum pro veřejnost. K poslední modernizaci provozu došlo v roce 2010, kdy 4. června došlo ke slavnostnímu otevření nových provozů za přítomnosti prince Charlese.

Zobrazit méně informací

Související produkty