ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Bourbon

Bourbon je oblíbený americký destilát, který má svůj původ v 18. století a vznikl na území dnešního státu Kentucky ve Spojených státech amerických. Přestože bourbon pravděpodobně nebyl prvním destilátem vyrobeným v USA (to byl pravděpodobně rum), přinesl s sebou umění destilace whisky, které přes oceán přišlo s vystěhovalci z Irska a Skotska. Tato komunita přinesla své znalosti a tradice výroby whisky, které se postupně promítly do tvorby bourbon whisky. Společně s dostupností kukuřice a kvalitních vodních zdrojů vytvořila ideální podmínky pro rozvoj výroby bourbonu, který se stal trvalou součástí americké kultury. Bourbon se tak stal unikátním a respektovaným druhem americké bourbon whiskey.

Co je bourbon

Bourbon je vyroben z obilných sladů, přičemž minimálně 51 % z nich tvoří kukuřice. Pro výrobu bourbonu jsou stanovena přísná kritéria, která musí být splněna. Destilace musí probíhat na maximálně povolených 80% alkoholu a destilát je poté vkládán do nových vypálených dubových sudů. Zrání bourbonu v sudech musí trvat minimálně dva roky, což přispívá k vývoji jeho jemných chutí a komplexního aroma. Při výrobě bourbonu nejsou povoleny žádné přidané příchutě ani barviva, aby se zachovala autentičnost a přírodního charakter tohoto vynikajícího destilátu.

Druhy bourbonu

Existuje několik druhů bourbonu, které se liší svými charakteristikami a výrobními postupy. Mezi nejznámější druhy patří Straight Bourbon, který je vyroben z kukuřice (alespoň 51 %)a zraje minimálně dva roky v dubových sudech. Small Batch Bourbon, jak už vyplývá z názvu, je bourbon zrající v malých soudcích, který je často spojován s vyšší kvalitou. Single Barrel Bourbon pochází z jednoho konkrétního sudu, což mu dodává jedinečný chuťový profil. Wheated Bourbon obsahuje vyšší podíl pšenice a má jemnější, sladší charakter a konečně Bottled-in-Bond Bourbonkterý musí splňovat přísná kritéria stanovená americkým zákonem, včetně destilace pouze v jednom ročníku a zráním v sudech nejméně čtyři roky.

Nejlepší bourbon

Určit, který bourbon je nejlepší, je ryze subjektivní záležitost závislá na osobních preferencích a chuti každého konzumenta. Existuje totiž skutečně široká škála uznávaných a kvalitních bourbonů, jako je Maker's Mark, Jim Beam, Woodford Reserve, Buffalo Trace, Four Roses a mnoho dalších, které nabízejí jedinečné chutě, aroma a charakteristické vlastnosti. 

Důležité je také správné psaní názvu "bourbon". Termín "whisky bourbon" je v pořádku, protože bourbon je typem americké whiskey. Označení "burbon" je ale nesprávné, stejně jako "bourbone". Správná podoba je vždy "bourbon".

10 položek celkem
Woodford Reserve
989 Kč
Kód: 1243580
Blanton´s Single Barrel Bourbon Kód: 1243300
Evan Williams Black Label
479 Kč
Kód: 1243097
Evan Williams Black Label Kód: 1243095
Four Roses Single Barrel
1 089 Kč
Kód: 1243550
Four Roses Small Batch
979 Kč
Kód: 1243500
Maker's Mark Bourbon Whisky
699 Kč
Kód: 1243030
Rowans Creek Bourbon Whiskey
1 799 Kč
Kód: 1243080
Woodford Masters Collection American Oak Kód: 1243591
Woodford Masters Collection Chocolate Malted Kód: 1243590