Amontillado - druh sherry

Amontillado je jedním z několika druhů sherry, je to fortifikované víno původem z jižního Španělska, zrající v dubových sudech systémem solera i po mnoho let. Jedná se o plnější až robustní víno s obsahem alkoholu většinou k dvaceti procentům. Amontillado se vyvíjí částečně oxidativním způsobem, typicky pod vrstvou flóru, povlakem z kvasinek, který se přirozeně utváří během fermentace, při dolihování vína přibližně na 15% alkoholu. Flór umožňuje jen mírný styk vína se vzduchem a navíc ho obohacuje o specifickou chuť i vůni. Po dalším dolihování flór mizí a víno poté v nedoplňovaných sudech dozrává již zcela oxidativní cestou.

Amontillado má sytě jantarovou barvu, je většinou suché a má delikátní aroma připomínající ořechy sušené ovoce či smetanu. Tato vína mohou být velice stará a vzácná a ceněné jsou i prázdné sudy po jejich zrání, které používají jiní výrobci k dozrávání svých destilátů, například whisky Glenkinchie Distillers Edition.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení