ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Chardonnay

Chardonnay je jedna z nejrozšířenějších odrůd bílého vína na světě. Její kořeny pocházejí z francouzského vinařského regionu Burgundsko, kde vznikla křížením odrůdy Pinot Noir a prastaré odrůdy Gouias Blanc

Původ a charakteristika Chardonnay

Přesné datum vzniku odrůdy Chardonnay není přesně známo, ale první zmínky o ní se datují až do 14. století ve francouzském regionu Maconnais. Slovo "Chardonnay" je odvozeno od obce stejnojmenné obce v Bourgogne, kde se pravděpodobně poprvé objevila. Tato odrůda se rychle rozšířila po celé Francii a francouzská vína z ní patří často k těm nejlepším. Posléze se importovala i do zahraničí, kde se stala symbolem elegance a noblesy. Chardonnay je mimořádně flexibilní odrůda, což se projevuje v široké škále stylů v závislosti na terroiru a vinařských technikách. Vína z Chardonnay se mohou pohybovat od svěžích, ovocných až po bohaté a plné, s výraznými tóny ovoce, ořechů, másla a vanilky. Stejně tak může být rozmanitá škála její kyselinky a mineralita.

Kde najdeme Chardonnay

Jak již bylo zmíněno, Chardonnay je jednou z nejrozšířenějších bílých odrůd na světě. Kromě své domoviny v Bourgogne se pěstuje také v dalších vinařských oblastech. Keře Chardonnay nalezneme v Evropě, Kalifornii, Austrálii, Novém Zélandu, Chile a Argentině. Tato globální přítomnost ukazuje schopnost Chardonnay přizpůsobit se různým podmínkám při jejím pěstování a vyjádřit poté jedinečné charakteristiky dané lokality. Odrůda Chardonnay se stala neoddělitelnou součástí světové vinařské krajiny a získala si přízeň milionů milovníků vína po celém světě. Její univerzální charakter a schopnost vyjádřit různé terroiry dělají z této odrůdy trvalou a nezapomenutelnou legendu ve světě vína. Ať už tedy preferujete svěží a ovocné tóny, nebo bohatou a plnou strukturu, Chardonnay vám vždy nabídne svou vřelou náruč.