Jameson

V roce 1780, v časech dávno před selfie, založil John Jameson dnes asi nejslavnější irskou palírnu – Jameson. Zemřel 3. prosince 1823 ve věku třiaosmdesáti let. Všimněte si, že se několikrát objevuje v poslední větě číslo 3. A tak není divu, že se whiskey Jameson až do dnešní doby destiluje stále právě třikrát. Pro zaměstnance palírny tak už trojka bude navždy mimořádné číslo.

   #ShowMore#

Dublin - město whiskey

V roce 1780 byl Dublin rušným městem plným příležitostí – byl druhým největším městem Británie a Irska, větší byl pouze Londýn. V tomto období působilo v Dublinu více než sto pivovarů a lihovarů. Konkurence byla tvrdá, ale John Jameson si vybudoval dobré jméno a irská whiskey, kterou vyráběl, vynikala nad ostatními tím, že ztělesňovala ducha hesla "Žij trochu víc a boj se trochu míň!".

 

Nesladová whiskey vítězí

V letech 1785-1825 platil lihovarník větší daň ze sladu, než z lihu, takže bylo přirozeně žádoucí používat méně sladu. John, který chtěl na daňového úředníka vyzrát, tak začal experimentovat se sladovým a nesladovým ječmenem. A veřejnost brzy začala dávat přednost tomuto typu whiskey natolik, že dovážená sladová skotská whisky se v Dublinu prodávala obtížně a nakonec i každý dublinský lihovar vyrábějící sladovou whiskey měl problémy s jejím prodejem.

 

Jameson - nejprodávanější irská whiskey na světě

Počátkem 19. století už palírna byla obrovsky populární a Jameson se stal druhou nejprodávanější značkou whiskey v celém Irsku. Toto zlaté období trvalo až do začátku 20. století, kdy ve Spojených státech začala prohibice. Byla to obrovská rána nejen pro výrobce bourbonu, ale zároveň došlo k drastickému omezení vývozu irské whiskey (a samozřejmě také skotské whisky) do USA a výroba tak musela být prudce omezena. Prohibice tak měla za následek postupný krach palíren po celém Irsku. Toto období přežily pouze čtyři palírny, které se v roce 1966 spojily do jedné společnosti – Irish Destillers Group. V současné době výroba neprobíhá přímo v palírně Jameson, ale z kapacitních důvodů v palírně Midleton v Corku. Na závěr je důležité zmínit, že značka Jameson je dnes celosvětově nejprodávanější irská whiskey.

 

5 položek celkem
Jameson
75 Kč
Kód: 1804600
Jameson
589 Kč
Kód: 1121000
Jameson 18 Y.O. 0,7 l
3 890 Kč
Kód: 1121499
Jameson Black Barrel
699 Kč
Kód: 1121030
Jameson Caskmates IPA Edition
799 Kč
Kód: 1121027

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem