R. Jelínek

Společnost Rudolf Jelínek navazuje na více než 400letou tradici výroby pálenek na Valašsku. Díky klimatickým podmínkám se v této oblasti mimořádně daří ovocným stromům, především švestkám. Především z toho důvodu se zde začala kolem poloviny 18. století vyrábět slivovice. Největší rozmach výroby nastal na počátku 19. století, kdy výroba slivovice díky státním prémiím nabývala na významu. A právě v té době začala psát svůj příběh palírna Rudolf Jelínek.

   #ShowMore# 

Vznik palírny Rudolf Jelínek

Původní palírnu vlastnil Aron Eichen, který se ji rozhodl svěřit do pronájmu Jakubu Jelínkovi. Ten ji však z nedostatku času nikdy aktivně neprovozoval a rozhodl se tak, že ji svěří svému synovi, Zikmundu Jelínkovi. Ten se rozhodl zúročit své zkušenosti z Eichenovy palírny a založil si vlastní palírnu. Na konci 19. století vzniklo ve Vizovicích více významných palíren – mezi ty nejvýznamnější patřila První vizovická pálenice Karla Singra (1895) navazující na tradici panské pálenice, ale také další podniky - Mořic Weiss, Hába, Kalenda a další. Palírna Zikmunda Jelínka (později Rudolfa Jelínka) měla zásadní význam pro další vývoj pálení ve Vizovicích. Ovocné pálenky jako je hruškovice, slivovice či meruňkovice získaly díky své nesporné kvalitně silnou oblibu.

Výroba pálenek Rudolf Jelínek

Rodina Jelínků byla židovského původu, a tak ji zasáhl krutý osud. Téměř všichni členové rodiny Jelínků byli zavražděni v koncentračních táborech. Přežili jen synové Rudolfa, Zdeněk a Jiří. Ve válečném období došlo k arizaci palírny a firma byla pod nucenou správou až do roku 1945.  V dubnu roku 1948 byl podnik znárodněn a rodina odešla do exilu. Vše se změnilo až po roce 1989. Napřed se dostala zpět do rodinných rukou, kde ale s ohledem na upadající stav nevydržela dlouho. Vše se v lepší obrátilo až v roce 1998 s příchodem nové skupiny akcionářů v čele s Pavlem Dvořáčkem. Firmu nejen zachránili, ale i obrátili negativní ekonomický trend, což se projevilo v hospodářských výsledcích hned v dalším roce. V nabídce dnes nalezneme především ovocné pálenky, ale své fanoušky si získávají také likéry a limitované edice, ze kterých se stávají zajímavé investiční láhve. Nejen pro nejlepší koktejly na léto je pak vhodný gin Rudolf Jelínek.

6 položek celkem
Jelínek dárkový set
390 Kč
Kód: 1902596
Jelínek Kostelanská Třešňovice 2022 Kód: 1395980
Jelínek Slivovice Family Reserve 15 Y.O. Kód: 1395941
Jelínek Starovická Meruňkovice 2022 Kód: 1395936
Jelínek Vizovická Slivovice 2021 Hanita Kód: 1395925

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem