1918 -zapomenutý likér

Dávno odložené a zapomenuté knihy, obrazy nebo dopisy nám vrací vzpomínky a připomínají nám naší historii. A co zapomenuté likéry? Dala by se z nich vytvořit „tekutá kniha“, kde by jednotlivé kapitoly objevovaly staré a mnohdy již takřka zapomenuté složení dříve oblíbených likérů a jejich výroby? 

Možná vás to překvapí, ale dala. Díky nadšení dvou výjimečných mužů, přední osobnosti gastronomické scény Romana Vaňka a mistra palírníka Martina Žufánka právě vznikla Kapitola 1 projektu LEGENDY se symbolickým názvem „1918“

 

Inaugurační večeře

Většině z nás se určitě nyní vybaví rok založení první republiky. A jsme na správné cestě. 21.prosince 1918 ve 13:15 přijíždí na Wilsonovo nádraží vlak s Tomášem Garriguem Masarykem, který se vrací z exilu. Na nádraží ho vítají davy lidí a o tři hodiny později již na Pražském hradě skládá prezidentský slib. Poté následuje slavnostní inaugurační večeře a na její závěr se podává likér zvaný Benediktýnka. 

Výroba

Likér 1918 představuje právě snahu o vzkříšení tohoto digestivu při zachování historických postupů. Přesný recept bohužel neexistuje, dochoval se pouze počet použitých bylin a koření, ale ne jejich poměrné zastoupení. Z toho důvodu trvalo vyladění poměrů bylin a koření a vůbec celého výrobního postupu několik měsíců. Základem likéru je destilát z 28 vzácných bylin a koření, ve kterém byl macerován dokonce i šafrán z dalekého Nepálu. Výsledný produkt poté ještě ležel celý rok v dubových sudech. Díky tomu vznikl dokonale harmonický bylinný destilát, který dostal symbolický název 1918. Jde o opravdu výjimečný destilát, vyrobený v limitované edici. Vzniklo pouhých 1000 kusů a již nikdy se tento proces výroby nebude opakovat. Jde tak o jedinečnou archivní příležitost, která bude postupně nabírat na „kráse“. Za nás má tento destilát hodnocení 10/10. 

Legendy pokračují

Je vidět, že nejen knihy, obrazy či dopisy, ale i dávno zapomenuté likéry, mohou být součástí našeho národního bohatství. Jsou chuťovou archeologií, která doplňuje mozaiku naší národní kultury. Jednotlivé kapitoly projektu Legendy jsou věnovány významným osobnostem a tento mimořádný likér je věnován profesorovi Univerzity Karlovy Čeňku Zíbrtovi, kulturní historikovi, etnografovi a folkloristovi. Následující kapitola tohoto projektu, Kapitola 2, „pojednává“ o Krambambuli, ale o té až zase příště.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení