Výrobce

Produktové řady

  Barva (víno)

  Cena

  Pineau

  Historie Pineau des Charentes sahá až do 16. století, kdy ve Francii vládl Jindřich IV. Navarrský. Tento úžasný nápoj vznikl vlastně úplně náhodou. Údajně v roce 1589, kdy jeden vinař vylil do sudu právě čerstvě vylisovanou šťávu z hroznů v domnění, že sud je prázdný. Byl v něm však zbytek dobře uleželého koňaku. Vinař sud uklidil a po čase na něj zapomněl. Až po letech, kdy jej chtěl vyhodit, otevřel víko sudu a omámila ho krásná vůně tohoto moku. Když ho ochutnal, byl natolik překvapen a nadšen, že začal svůj omyl záměrně opakovat a tím i Pineau vylepšovat, šlechtit a školit.

  Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

  V říjnu roku 1945 byl přidělen charentskému likérovému vínu statut A.O.C. ( Apellation d' Origine Controlée - statut ověření originality a původu produktu.). Vinná pálenka musí být z oblasti Charente, musí zrát minimálně dva roky v dubovém sudu, přičemž hroznová šťáva musí obsahovat nejméně 10 % alkoholu. Díky této vyhlášce se nejméně 70 % Pineau pěstuje a vyrábí v západní části této oblasti Fins Bois, Bon Bois a Bois Orderies, které jsou blízko k moři a kde se snáze dosahuje potřebné cukernatosti hroznů. Pineau z Grande Champagne, Petite Champagne a Bordories je prakticky neznámé.

  Eau-de-Vie pro tyto účely musí zrát v dubovém sudu nejméně jeden rok a dosahovat 60 % alkoholu, přičemž po její aplikaci se může zvýšit procento alkoholu v Pineau na 16-22 % alkoholu. Mladé Pineau pak musí v dubovém sudu strávit nejméně ještě jeden rok. Zrání Pineau je většínou delší, vinaři nechávají Pineau zrát pět let a je označováno jako "staré" a ještě delší zrání až deset let velmi staré - "Vieux Pineau ". Podává se jako aperitiv vychlazené kolem 5-6 stupňů celsia, ve sklenici ve tvaru málo rozkvetlého tulipánu. Bílé Pineau je výtečné jako doprovod k husím játrům (foie gras), mušlím Sv. Jakuba a a Roqueforu. Růžové Pineau se dobře shodne s kozími sýry, melounem, ovocem a je vhodné i k českému švestkovému koláči. Zatímco Francouzi, Belgičané, Kanaďané, Němci, Dánové a Nizozemci vypijí ročně kolem 11 miliónů láhví, v České republice je to zatím velmi mizivé procento, ale každým rokem počty jeho příznivců rostou.

  Zobrazit méně informací

  Pineau  Počet produktů: 13