Výrobce

Cena

Barva (víno)

Pineau

Historie Pineau des Charentes sahá až do 16. století, kdy ve Francii vládl Jindřich IV. Navarrský. Tento úžasný nápoj vznikl vlastně úplně náhodou. Údajně v roce 1589, kdy jeden vinař vylil do sudu právě čerstvě vylisovanou šťávu z hroznů v domnění, že sud je prázdný. Byl v něm však zbytek dobře uleželého koňaku. Vinař sud uklidil a po čase na něj zapomněl. Až po letech, kdy jej chtěl vyhodit, otevřel víko sudu a omámila ho krásná vůně tohoto moku. Když ho ochutnal, byl natolik překvapen a nadšen, že začal svůj omyl záměrně opakovat a tím i Pineau vylepšovat, šlechtit a školit.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

V říjnu roku 1945 byl přidělen charentskému likérovému vínu statut A.O.C. ( Apellation d' Origine Controlée - statut ověření originality a původu produktu.). Vinná pálenka musí být z oblasti Charente, musí zrát minimálně dva roky v dubovém sudu, přičemž hroznová šťáva musí obsahovat nejméně 10 % alkoholu. Díky této vyhlášce se nejméně 70 % Pineau pěstuje a vyrábí v západní části této oblasti Fins Bois, Bon Bois a Bois Orderies, které jsou blízko k moři a kde se snáze dosahuje potřebné cukernatosti hroznů. Pineau z Grande Champagne, Petite Champagne a Bordories je prakticky neznámé.

Eau-de-Vie pro tyto účely musí zrát v dubovém sudu nejméně jeden rok a dosahovat 60 % alkoholu, přičemž po její aplikaci se může zvýšit procento alkoholu v Pineau na 16-22 % alkoholu. Mladé Pineau pak musí v dubovém sudu strávit nejméně ještě jeden rok. Zrání Pineau je většínou delší, vinaři nechávají Pineau zrát pět let a je označováno jako "staré" a ještě delší zrání až deset let velmi staré - "Vieux Pineau ". Podává se jako aperitiv vychlazené kolem 5-6 stupňů celsia, ve sklenici ve tvaru málo rozkvetlého tulipánu. Bílé Pineau je výtečné jako doprovod k husím játrům (foie gras), mušlím Sv. Jakuba a a Roqueforu. Růžové Pineau se dobře shodne s kozími sýry, melounem, ovocem a je vhodné i k českému švestkovému koláči. Zatímco Francouzi, Belgičané, Kanaďané, Němci, Dánové a Nizozemci vypijí ročně kolem 11 miliónů láhví, v České republice je to zatím velmi mizivé procento, ale každým rokem počty jeho příznivců rostou.

Zobrazit méně informací

Pineau  Počet produktů: 13