ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Lagavulin

Lagavulin je uznávaná palírna nacházející se ve stejnojmenné vesnici Lagavulin na jihu ostrova Islay ve Skotsku. Název Lagavulin je anglikanizací slov "Lag a' Mhuilinn", což ve skotské gaelštině znamená "dutina mlýna". V současné době je majitelem palírny společnost Diageo, obrovská nadnárodní korporace vyrábějící alkoholické nápoje se sídlem v Londýně. Dříve se prodávala pod značkou Classic Malts, která je ale již zrušena. Standardně se stáčí do lahví 16letá whisky s obsahem alkoholu 43 %. V menší míře se stáčí také edice Distiller's Edition, která je dozrává v sudech po sherry Pedro Ximénez. Poslední edicí je Lagavulin 12 Y.O. v sudové síle a různé starší a vzácnější limitované edice.

   #ShowMore#

Historie palírny Lagavulin

Palírna Lagavulin oficiálně vznikla v roce 1816, kdy John Johnston přestavěl několik budov na první legální palírnu. Na stejném místě vznikla i druhá palírna, za jejíž výstavbou stál jistý Archibald Campbell Brooks. Jméno této druhé palírny bohužel není známé, nicméně se zanedlouho stejně stala součástí Lagavulinu. Je zajímavostí, že záznamy dokládají destilaci v nejméně deseti nelegálních palírnách na tomto místě již v roce 1742. Umění výroby whisky je ve Skotsku zkrátka zakořeněno.

Spolupráce Lagavulin - Laphroaig

John Johnston zůstal ve své palírně až do roku 1835, kdy ji převzal Alexander Graham, který na pozici master blendera dosadil svého syna Waltera Grahama. Ten se ale v roce 1948 rozhodl odejít do Laphroaigu a vedení s největší pravděpodobností převzal jeho bratr John Crawford Graham. Ten stál jednak za úpravami cest a rozšíření budov, ale také uzavřel partnerství s Jamesem Loganem Mackiem. Grahamovo vedení v Lagavulinu postupně sláblo, protože stále více upřednostňoval své vlastní obchodní zájmy v Glasgow. Vedení palírny tak dostal postupně do rukou již zmíněný James Logan Mackie a nic nebránilo tomu, aby se Lagavulin stal v polovině osmdesátých let 19. století součástí společnosti Mackie & Co. Tato společnost prodávala Lagavulin a další skotské whisky ve Spojeném království a v dalších zemích. Následovalo několik soudních sporů se sousední společností Laphroaig, které vznikly poté, co si palírna Lagavulin Petera Mackieho tuto palírnu pronajala. Mackie se prý pokoušel kopírovat styl společnosti Laphroaig a důvodem bylo, že voda a rašelina v prostorách Lagavulinu byly jiné než v prostorách Laphroaigu.

Lagavulin se silnou kouřovou chutí

Značka Lagavulin získala za dobu své existence oblibu u fanoušků single malt whisky po celém světě. Je to nejenom díky své silné kouřové chuti, ale zejména proto, že je tomuto stylu věrný po celou svou dobu své existence. Každý milovník Islay whisky tak ví, co mu tato whisky ve své chuti nabídne. Whisky Lagavulin má své fanoušky i mezi celebritami. Jedním z nich je i herec Nick Offerman, kterého můžeme znát například z populárního seriálu "The Last of Us". Sympatické je i to, že Lagavulin neusiluje o to chrlit na trh bezpočty mladých whisky, jen aby se trh nasytil. Své portfolio rozšiřuje jen velmi zřídka a když se tak stane, zpozorní nejeden sběratel limitovaných edicí.

6 položek celkem
Lagavulin 10 Y.O. Limited edition
2 199 Kč
Kód: 1063302
Lagavulin 11 Y.O. Offerman Edition
4 999 Kč
Kód: 1063303
Lagavulin 12 Y.O. Special Release
5 699 Kč
Kód: 1063304
Lagavulin 16 Y.O.
2 299 Kč
Kód: 1063305
Lagavulin 8 Y.O.
1 949 Kč
Kód: 1063300
Lagavulin Distillers Edition 2022
3 850 Kč
Kód: 1063365

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem