ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Master Blender

Master blender je jedním z nejdůležitějších pracovníků každé palírny. Pojem master blender je nejčastěji spojován s uměním míchání whisky. Vztahuje se však i na destiláty jako je rum, koňak, gin, brandy nebo metaxa.

Kdo je master blender

Master blender je velice prestižní post v každé palírně. Prvořadým úkolem těchto pracovníků je pokaždé namíchat destilát identických vlastností – chuti a vůně. Anebo namíchat zcela nový a unikátní produkt, který vyzdvihne ty nejlepší vlastnosti jednotlivých eau-de-vie. Během přípravy master blender vyhodnocuje senzorické vlastnosti jednotlivých složek destilátů, jejich chuť a vůni a také přihlíží ke stáří jednotlivých eau-de-vie. Dále kontroluje a vybírá jednotlivé sudy určené pro zrání. Výsledná směs se potom často skládá z desítek až stovek složek. 

Master blender musí mít vynikající čich, trénované chuťové buňky a především dlouholeté zkušenosti s uměním míchání destilátů. Master Blenders nesmějí jíst výrazná jídla nebo kouřit. Za svoji práci jsou však výborně ohodnoceni, jelikož na nich stojí veškerá úspěšnost a kvalita výsledného produktu. 

V některých palírnách se můžeme setkat také s pojmem Master Distiller. V malé palírně se může stát, že jedna osoba může plnit roli mistra destilatéra i mistra míchače. Tyto tituly však nesou dvě různé odpovědnosti. Například ve Skotsku hraje nejdůležitější roli Master blender, ve Spojených státech naopak Master Distiller, jak podrobně popisujeme v článku: "Master blender nebo Master distiller?"

Master blender rum

Karibský rum se v posledních letech dokázal výrazně prosadit i na evropských trzích. Jedna z nejstarších značek rum Mount Gay má na pozici master blender mimořádně nadanou Trudiann Branker, jejímž učitelem byl mistr rumu Allen Smith. A i v další slavné palírně, kde se produkuje rum El Dorado nyní vládne žena - Sharon Baksh. Ve společnosti Havana rum působil dlouhá léta Don Navarro, první master blender, který prosadil produkci tmavého rumu. V kolumbijské společnosti Dictador již třetí generaci po sobě míchá rum Dictador rodina Parra, dnes její nejmladší člen Hernann Parra.

Oproti tomu taková společnost Bacardi zaměstnává master blenders celkem sedm. Zajímavostí je, že pokud mají nějaký společný meeting, nesmějí jet stejnými dopravními prostředky, aby v případě neštěstí nedošlo ke katastrofální ztrátě pro společnost. 

Master blender whisky

Směsi jednosladové a obilné whisky z různých sudů vytvářejí míchanou whisky s jedinečnými vlastnostmi a požadovaným stylem v různých šaržích. Tomuto jedinečnému umění se věnuje i mnoho žen, v palírně Glenmorangie si vydobyla svoje renomé Rachel Barrie. V Japonsku dosáhl mistrovství v umění míchání Shinji Fukuyo, který dokázal pozdvihnout značku whisky Suntory na nebývalou úroveň. 

Master blender metaxa

Více než 35 let má mimořádně talentovaný Costas Raptis na starosti celé portfolio značky Metaxa. Jeho vrcholným dílem je velmi vzácná kolekce tří karaf Metaxa AEN, jejíž poslední přírůstek v roce 2022 pojmenoval Metaxa AEN Three Generations.