ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Black Tot Day

31. července 1970 byl pro námořníky britského Královského námořnictva významným dnem, známým též jako "černý den". Bylo to datum posledního rozdělování rumu, který byl do té doby denně námořníkům vydáván. Od 17. století si totiž námořníci denně užívali svůj "tot" - nejlepší rum z různých částí světa, zejména tedy z kolonií spadající pod správu Jejího Veličenstva.

V minulosti dostávali námořníci pivo, ale brzy ho nahradil rum. Příděl se postupně snížil na osminu půllitru, rozdělenou na dvě dávky denně. V určené hodiny ráno a odpoledne se tak námořníci na výzvu "Vzhůru na rum!" řadili do fronty, aby dostali svou denní dávku rumu smíchanou s vodou. S postupujícími lety a modernizací lodí začala admiralita pohlížet na konzumaci alkoholu na palubě stále negativněji, což vedlo k rozhodnutí zrušit denní příděl oblíbené rumové směsi. Toto rozhodnutí v roce 1970 vyvolalo velkou nespokojenost námořníků, kteří svou frustraci vyjadřovali různými způsoby, včetně pořádání rumových pohřbů. Dnes je tedy Black Tot rum připomínkou této historie.

Black Tot Finest Caribbean je směsí rumů v duchu tradičních praktik Královského námořnictva, zahrnující ty nejlepší karibské rumy. Obsahuje obvykle rum z Guyany (40%), destilovaného v kotli a koloně a rum z Barbadosu (30%), také destilovaného v kotli a koloně. K tomu se přimíchává mladý rum z Guatemaly (25%) a posledních 5 % tvoří jamajský rum destilovaný v kotli. Destiláty zrály v tropickém klimatu a míchaly se ve Skotsku.

Black Tot Finest Caribbean rum je přitažlivý jak pro znalce, tak pro začátečníky. Může být konzumován samotný nebo s ledem, výborný je také jako základ pro rumové koktejly. Existuje ale i jeho výrazně starší verze jako je Black Tot 40 Y.O. ,ale to již je spíše investiční rum.