Don Navarro

Don Navarro, celým jménem José Pablo Navarro Campa se narodil v roce 1942 v Palma Soriano a v mládí studoval termodynamiku. V roce 1971 navštívil jednu destilerii, a přitom si uvědomil technické problémy, kterým palírenská činnost čelí. To ho natolik oslovilo, že se okamžitě pustil do zdokonalování výrobního procesu, aby destiláty dosahovaly co nejvyšší kvality.

Mnohem později, už jako master blender značky Havana Club rum vytvořil rum Havana Club 7, který označil za "kvintesenci kubánského rumu" nebo také "základní rum". Ten otevíral cestu k dokonalosti a mohl tak vzniknout rum stejně komplexní, jako jsou ty, které dnes tvoří řadu Havana Club Prestige.

Don Navarro, který je často považován za tvůrce moderního tmavého rumu, se stal mentorem celé generace maestrů, jimž více než 40 let předával své zkušenosti a znalosti. Stejně tak jim vštěpoval svou filozofii o kulturní a vlastenecké hodnotě kubánského rumu. V roce 2000 obdržel titul Primer Maestro del Ron Cubano, nejprestižnější ocenění v tomto odvětví. Bylo to uznání jeho zkušeností a vášně, stejně jako jeho oddanosti zdokonalování řemeslných postupů při výrobě rumu.

Po jeho smrti lze jeho mimořádný přínos pro Havana Club a celý kubánský rum výstižně shrnout do jednoho jeho výroku: "Rum se nerodí z magické kombinace. Je to kulturní dědictví, které se předává z učitele na učitele, ze srdce na srdce, z Kubánce na Kubánce." Na jeho počest byl v roce 1922 na trh uveden i mimořádný rum Havana Club Don Navarro.