Prodejna bude uzavřena v sobotu 25. května. Po tuto dobu nebude probíhat ani distribuce objednávek.

Springbank

První písemné zmínky o whisky v oblasti Campbeltown pochází již z roku 1591. Výrobě se v této oblasti začalo velmi dařit, protože o pár let později, v roce 1601, se Campbeltown stává centrem pašování whisky. Rozmáhá se zde totiž především nelegální výroba whisky, tehdy označované také jako "Uisge Beatha", což v gaelštině znamená "voda života". Příběh palírny Springbank se ale začal psát až o něco později, a to v roce 1660, když přišla z oblasti Lowlands (nížiny) do Campbeltownu rodina Mitchellů. A právě tato rodina stála za zrodem této palírny.

   #ShowMore# 

Nelegální palírny

V roce 1814 bylo v oblasti Campbeltown v provozu již 22 nelegálních palíren. V následujících letech však věci vzali rychlý spád a situace se velmi změnila. Vše začalo, když se Archibald Mitchell stal společníkem v palírně Rieclachan. V té době se jednalo o největší podnik v oblasti. To poskytlo rodině Mitchellů prostředky na to, aby na místě, kde i oni vyráběli nelegálně whisky vznikla palírna Springbank. Již jako správně licencovaná se tak stala 14. licencovanou palírnou v Campbeltownu.

Whisky Springbank na vzestupu

Poptávka po whisky Springbank byla neukojitelná, a to i u takových výrobců, jako byl Johnnie Walker, který ji přidával do své míchané whisky. Kvůli této obrovské poptávce rodina Mitchellů založila další dvě palírny - Drumore a Glengyle. Campbeltown se tak stal v roce 1891 s pouhými 1 969 obyvateli údajně nejbohatším městem v Británii v přepočtu na obyvatele.

Poptávka klesá, palírny zavírají

Tím ale zlaté období skončilo. Přelom století přinesl změnu preferencí u milovníků skotské whisky a Springbank podle toho upravila svou výrobu. Začala vyrábět lehčí whisky, která nebyla tak silně rašelinová a k sušení sladu tedy používala spíše uhlí než rašelinu. Pouze o 20 let později ovšem některé palírny v Campbeltownu začínají omezovat výrobu, poptávka po whisky z této oblasti totiž klesá a některé palírny se proto i zavírají. Posléze i palírna Rieclachan zavírá své brány a v oblasti Campbeltownu zůstávají v provozu pouze Springbank a Glen Scotia. Obě palírny ale bojují se slabou poptávkou po své single malt whisky. Tato situace přetrvala až do 90 let, kdy v důsledku celosvětové poptávky po skotské whisky konečně došlo k plnému obnovení provozu palírny.

Nejstarší rodinná palírna na světě

Zájem o whisky Springbank začal stoupat po celém světě. Na trh byla uvedena řada lahví špičkové kvality, která upevnila její pověst palírny vyrábějící whisky světové úrovně. Díky těmto úspěchům mohl Hedley G. Wright, současný předseda představenstva společnosti Springbank a pravnuk Archibalda Mitchella, koupit budovy palírny Glengyle Distillery, čímž se palírna Glengyle vrátila do rukou rodiny Mitchellů. Dnes je Springbank jednou z pouhých tří palíren v oblasti Campbeltown a zároveň je nejstarší nezávislou rodinnou palírnou ve Skotsku.

4 položek celkem
Longrow Peated
1 999 Kč
Kód: 1066380
Springbank 10 Y.O. Kód: 1066347
Springbank 15 Y.O. Kód: 1066355
Springbank 18 Y.O. Kód: 1066360

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem