Grain whisky

Grain whisky není zcela korektní pojmenování, protože správně by se mělo uvádět Single Grain Whisky. Oficiální definice potom zní takto: single grain whisky je whisky, která je destilována v jedné palírně a není to ani Single Malt Scotch Whisky nebo Blended Scotch whisky. Abychom definici poněkud rozvedli tak: Grain Whisky je whisky obilná, vyrobená kontinuální destilací v jedné palírně, přičemž převažujícími surovinami pro její výrobu jsou nesladový ječmen a další nesladové nebo sladové obilniny.

#ShowMore#

Jen opravdu velmi málo grain whisky se plní do láhví samostatně, drtivá většina objemu je určena pro výrobu míchané, tedy blended, whisky. Míchání whisky je obrovské umění, jak zkombinovat zralou whisky z různých palíren. A to jak malt whisky (obvykle 15-35 %), tak grain whisky. Výsledná směs potom může obsahovat i více než 50 různých druhů whisky z různých palíren. A to největší umění spočívá potom v docílení výsledných vlastností dané blended whisky, které se nesmí lišit od standardu, který je očekáván.

Každá whisky použitá do směsi má svůj nezaměnitelný charakter, a proto se jednotlivé grain a malt whisky musí pečlivě vybírat, aby se vzájemně doplňovaly a výsledná chuť měla svůj osobitý charakter. Okamžik, kdy je výsledná chuť whisky optimální, určuje v každé destilerii master blender, který jednotlivé vzorky ochutnává a hodnotí. Whisky se dále ředí na požadovanou úroveň alkoholu a někdy se ještě ukládá do dubových sudů, aby se jednotlivé složky dokonale scelily. Stáří whisky uváděné na etiketě potom vždy ukazuje na nejmladší složku ve směsi. 

3 položek celkem
GoldCock Single Malt whisky 20 Y.O.
1 740 Kč
Kód: 1146020
Suntory Chita Single Grain Whisky
2 450 Kč
Kód: 1142220
Teeling Single Grain Wine Cask Finish
1 099 Kč
Kód: 1122757