Den svatého Patrika

Každý správný Ir slaví 17.březen jako Den svatého Patrika. A to nejen v Irsku, kde je oficiálním státním svátkem, ale také USA, Kanadě, Austrálii a v poslední době získává velkou oblibu také v Evropě. Lidé vycházejí do ulic, popíjí, baví se a tančí. Pro tento svátek je všeobecně typická zelená barva, mnoho oslavujících proto nosí zelené oblečení a v restauracích se podává mimo oblíbeného tmavého piva také irská whiskey a „zelené“ jídlo – těstoviny, zmrzlina nebo špenát. 

St. Patrick´s Day

Svatý Patrick

Zelené Slavnosti

Svatý Patrik je patronem Irska a podle dobových zdrojů to byl ten, který do těchto krajů přinesl před více než patnácti sty lety křesťanství. Za pomoci trojlístku vysvětloval původním obyvatelům Irska Svatou trojici a trojlístek se tak pro Iry stal symbolem. Právě trojlístkem si mnoho lidí na svátek svatého Patrika zdobí oblečení nebo si ho malují na obličej. Častým doplňkem bývá i slušivý zelený klobouček. V mnoha irských městech se konají obrovské slavnosti s bohatým programem, které každoročně přilákají tisíce návštěvníků. Užívají si tradiční irskou hudbu a tanec, irské speciality, a především slavnostní náladu, která celý svátek provází. Zelená barva je všude přítomná, ulice jsou vyzdobené zelenou záplavou ozdob, restaurace jsou plné hemžících se lidí v zeleném a někde dokonce i barví nazeleno řeky. V České republice zatím mnoho Irů nepobývá, klasických irských pubů je ale poměrně hodně. Ve svátek svatého Patrika potom všechny tyto restaurace žijí oslavami, zaplní se lidmi v zeleném a irská whiskey teče proudem.  

Zelené jídlo

Svatý Patrick

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení