Prowein Düsseldorf 2023

ProWein v Düsseldorfu je jeden z největších světových veletrhů s víny a destiláty a jediný mezinárodní veletrh, který pokrývá celý světový trh. Návštěvníci jsou výhradně profesionálové z celého světa z oblasti obchodu a gastronomie. Letošního ročníku veletrhu, který se konal 19. - 21.3.2023, se zúčastnilo více než 6000 vystavovatelů z 61 zemí a letos nechyběla ani Česká republika.

Naši dvoudenní návštěvu jsme pečlivě plánovali, abychom stihli navštívit nejenom naše současné dodavatele, ale zároveň také oslovit dodavatele nové.

Vinaři z 52 zemí

Největší zastoupení měla letos Itálie a to konkrétně 1205 vystavovatelů. Co jsme měli možnost zaznamenat, tak zde skutečně byli vinaři ze všech regionů Apeninského poloostrova. Jenom z Toskánska jich na veletrhu vystavovalo rovných 300, velké zastoupení mělo Piemonte, Puglia nebo Veneto.

Francouzům, druhé největší skupině vystavovatelů, patřily haly 9 a 10 o celkové ploše 13.000 m2. Bylo to přibližně 1000 vystavovatelů ze všech francouzských pěstitelských regionů a jednalo se tak téměř o samostatnou výstavu vín v rámci veletrhu. Představovala se zde velká jména jako Paul Mas, Castel Freres, Les Domaines Baron Edmond de Rothschild nebo Boisset. Jedním z vrcholů ve francouzských halách je již řadu let nabídka šampaňského, na které jsme se zaměřili i my. Zastoupení zde mělo přibližně 150 šampaňských domů, a kromě velkých značek jako Bollinger, Vranken-Pommery nebo Lanson, zde byla řada menších vinařství. Ty jsme navštívili, ochutnali jejich vína a věříme, že s některým z vinařství navážeme spolupráci.

Naši vinaři

Na veletrhu ProWein byly zastoupeny ve velkém počtu také další evropské země jako Španělsko, Portugalsko, Německo, Rakousko nebo zámořská vinařství. Kanada je naše srdcovka a na stánku vinařství Henry of Pelham jsem se setkali přímo s prezidentem společnosti Paulem Speckem a ochutnali novinky v portfoliu. Stejně tak jsme navštívili postupně také další „naše vinaře" a ochutnali jejich nové ročníky vín nebo novinky.

Destiláty z celého světa

Destiláty již k ProWeinu neodmyslitelně patří a letos zde své produkty vystavovalo na ploše zhruba 3.000 m2 více než 500 dodavatelů z celého světa. Vystavovatelé zde představovali celé spektrum destilátů: whiskykoňakovocné brandyarmagnaclikéry, ginvodku a mnoho dalších. V další hale nazvané „Same but Different“ zde bylo dalších 120 vystavovatelů z 26 zemí, kteří prezentovali své řemeslné destiláty, piva a cidery. Jednalo se o vrcholnou akci zejména pro moderní restaurační a barovou scénu a o místa pro vystavovatele byl enormní zájem.

Na veletrhu ProWein si každý najde něco pro sebe, od vynikajících degustací až po mistrovské kurzy a prezentace. Návštěva veletrhu je velmi inspirativní, přinesla nám mnoho zajímavých kontaktů a především nezapomenutelných chuťových zážitků.