Koktejl Vodka Martini

Vodka Martini je velmi jednoduchý koktejl z vodky. Ačkoli koktejloví puristé mohou trvat na tom, že jediným správným způsobem přípravy koktejlu s Martini je použití ginu (Gin Martini), trvalá obliba koktejlu Vodka Martini ukazuje, že ne všichni s tím souhlasí. Zatímco gin otevře další dimenze vůně a chuti a vytvoří komplexnější profil koktejlu, vodka jako základní destilát vytvoří čistší nápoj, který umožní jemnějším tónům vermutu lépe vyniknout.

 

Jak vznikl koktejl vodka Martini

Neexistuje jednoznačný příběh o tom, kdo jako první zpopularizoval záměnu vodky za gin v klasickém koktejlu Martini - seznam tvrzení je příliš dlouhý, než aby stálo za to se jím podrobně zabývat -, ale tato praxe se rozšířila v polovině 20. století, kdy se zvýšilo úsilí o rozšíření vodky na americkém trhu. Pro neznalé spotřebitele byl totiž tento destilát často označován jako "bílá whisky" nebo "gin bez chuti".

Pro ty, kteří hledali koktejly s lehčím profilem, se proto gin začal nahrazovat vodkou v celé řadě řadě koktejlů. V případě Martini tato praxe pravděpodobně dosáhla svého vrcholu poté, co si agent 007James Bond poprvé vychutnal "středně suché martini s vodkou... protřepat, nemíchat" ve filmové verzi Dr. No z roku 1962. Bez ohledu na svůj nejasný původ je koktejl Vodka Martini oblíbenou variantou pro konzumenty, kteří hledají čistý a jednoduchý koktejl nezatěžující chuťové buňky příliš složitými chutěmi. 

RECEPT NA VODKA MARTINI

INGREDIENCE

60 ml  vodky ( Absolut vodka nebo vodka 9 Miles )

10 ml vermutu (Martini)

1 kapka bitter (není nutné)

na ozdobu plátek citronu nebo oliva

POSTUP:

Připravíme si vychlazenou servírovací sklenku. Do šejkru nalejeme vodku, suchý vermut a bitter a doplníme kostkami ledu. Důkladně protřepeme a přes sítko nalijeme do sklenice. Ozdobíme plátkem citronu nebo olivou a podáváme. 

TIP:

Ke koktejlu Vodka Martini se dokonale hodí drobné pokrmy -  carpaccio z mořského ďasa, ceviche z bílé ryby nebo parmská šunka. 

VODKA KOKTEJLY

Vodka je základem pro mnoho úžasných koktejlů - třeba Bloody Mary, který vám pomůže po probdělé noci, nahořklý koktejl Vodka tonic nebo Vodka Campari. Nebo zkuste kávový drink Espresso Martini, či klasický Cosmopolitan.