ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Vermut

Vermut je aromatizované víno, obohacené o neutrální destilát a různé byliny a koření, které mu dodávají charakteristickou hořkosladkou chuť. Základ vermutu tvoří víno, do kterého se přidávají přísady jako pelyněk, šalvěj, hřebíček, skořice a další byliny. Následně se doplní - fortifikuje destilátem, což zvyšuje jeho obsah alkoholu. 

Druhy vermutu

Existují dva hlavní typy: vermut suchý (dry) a vermut sladký (sweet), přičemž suchý vermut je obvykle světlejší a samozřejmě méně sladký, zatímco sladký vermut má tmavší barvu a zároveň i výraznější chuť. Vermut se rozlišuje i podle barvy. Červený vermutjehož základem je červené víno, má zpravidla bohatší, kořeněnější chuť. Jeho protějškem je bílý vermut, neboli  bianco vermut, který je lehčí a velmi často i sladší. Existuje ale i rosé vermut plný ovocných tónů kombinující prvky bílého a červeného vermutu.

Kdo vymyslel vermut?

Historie vermutu sahá až do antického Řecka, kde byly poprvé použity léčivé byliny macerované v alkoholu. Moderní podoba vermutu se však vyvinula v Piemontu, Itálii, v 18. století. První komerčně dostupný vermut vytvořil Antonio Benedetto Carpano v roce 1786 v Turíně. Carpano totiž zjistil, že smícháním vína s různými bylinami a kořením lze vytvořit nápoj, který je nejen chutný, ale má také delší trvanlivost než běžné víno.

JAK SE PIJE VERMUT

Vermut je velmi všestranný nápoj, který lze pít samotný, s ledem a plátkem citrusového ovoce. Potom je to ideální aperitiv. Vermut je ale také základní složkou mnoha klasických koktejlů. Zde je několik nejoblíbenějších:

Martini gin – ikonický koktejl, který kombinuje suchý vermut a gin. Často se podává s olivou nebo citronovou kůrou.

Negroni – tradiční italský koktejl, který obsahuje červený vermut, gin a lehce nahořklé Campari. Je známý svou bohatou a komplexní chutí.

Manhattan – tento klasický americký whisky koktejl má jako základ bourbon, dále červený vermut a Angosturu bitters. Podává se s třešní maraschino a je oblíbený pro svou sladkou a lehce dřevitou chuť.

Americano – lehčí a osvěžující koktejl, který se připravuje z červeného vermutu, Campari a sody. Podává se s plátkem pomeranče.

Vesper – tento koktejl přivedl na svět Ian Fleming pro svou románovou postavu Jamese Bonda. Vesper koktejl, jehož hlavní ingrediencí je gin a vodka, doplněné o Lillet Blanc (což je druh aperitivního vína, velmi podobného suchému vermutu).

Vermut je také používán v kulinářství, kde může obohatit omáčky, marinády a dokonce i dezerty, díky své složité chuti a aromatickým vlastnostem.