Balvenie

Balvenie (balvíný) je skotská palírna společnosti William Grant & Sons Ltd nacházející se ve městě Dufftown v hrabství Banffshire, jež vyrábí skotskou sladovou whisky. Palírna Balvenie byla založena roku 1892 Williamem Grantem a ve vlastnictví jeho rodiny zůstala až do současnosti. 

   #ShowMore# 

Palírny William Grant 

Mezi palírnami se tak jedná o jeden z posledních rodinných podniků. Společnost W. Grant & Sons je také jednou z mála, které si vyrábějí vlastní slad, navíc z ječmene, který částečně pochází z rodinné farmy. To byl také důvod, proč Grantovy palírny zůstaly v provozu během obou světových válek, kdy většina palíren byla zavřena kvůli nedostatku ječmene. Palírna vznikla přestavbou ze starého šlechtického sídla a svoji starobylost si navzdory přestavbám uchovává dodnes. Původní dva kotle palírny koupil William Grant již použité z palíren whisky Lagavulin a Glen Albyn. Údajně tak neučinil z ekonomických důvodů, ale kvůli jistotě, že budou vyrábět kvalitní destilát. Dnes je v Balvenie kotlů osm. 

Zrod whisky Balvenie 

První single malt whisky Balvenie byla dána na trh v roku 1973, v současnosti se jako single malt stáčí většina produkce Balvenie – a to v široké škále stáří. Nezávislá plnění jsou vzácná. Grantovi totiž žárlivě střeží kvalitu svojí whisky, a tak je do každého sudu prodaný překupníkům nebo výrobcům míchaných whisky přimíchán kus whisky ze sesterské palírny Glenfiddich (a naopak). Sud pak není možné prodávat pod oficiálním jménem palírny. 

Tradiční metody výroby whisky Balvenie 

Ne neprávem se Balvenie pyšní tím, že dodržuje tradiční metody výroby single malt whisky. Kromě používání vlastního ječmene, který pěstují na svém poli, mají v palírně také plně funkční mlynářskou linku. Většina procesů výroby probíhá i v současnosti ručně, a to od destilace, plnění láhví i lepení etiket. Palírna Balvenie je také známá svou pestrou kolekcí různých druhů sudů pro zrání whisky. Mezi ně patří například sudy, ve kterých předtím zrál bourbon, sherry, portské víno nebo víno Madeira. Různý výběr sudů a práce s nimi přináší různé charakteristické chutě a vůně do výsledné whisky. 

5 položek celkem
Balvenie 12 Y.O.
290 Kč
Kód: 1801430
Balvenie 12 Y.O. Double Wood
1 399 Kč
Kód: 1051060
Balvenie 14 Y.O. Caribbean Cask
2 689 Kč
Kód: 1051124
Balvenie 14 Y.O. The Week of Peat
2 729 Kč
Kód: 1051120
Balvenie 21 Y.O. Port Wood
9 499 Kč
Kód: 1051137

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem