Změna otevírací doby na kamenné prodejně během letních prázdnin. PO - PÁ 9 - 19 hod. SO,NE zavřeno!

Zacapa - ústup ze slávy

Nemusíte se o svět rumů zajímat nijak podrobně, abyste slyšeli o značce Zacapa. Guatemalský výrobce prémiových rumů se až donedávna těšil pozici nejoblíbenějšího rumu. Bylo jedno, jestli jste se nacházeli v pražském baru, nebo ve vesnici na okraji pralesa, na obou místech jste si mohli dát panáka Zacapy. Historie výroby tohoto rumu, jeho pozice neotřesitelné jedničky na trhu, a nakonec mírný ústup do pozadí by mohlo vydat na slušné povídání, ale pojďme si to shrnout stručně. 

HISTORIE A VÝROBA

Píše se rok 1976 a v guatemalském městě Zacapa byla založená stejnojmenná palírna. Výroba ale začíná na plantážích cukrové třtiny. Ty se nacházejí na jihozápadě Guatemaly v nadmořské výšce přibližně 350 metrů. Palírna se chlubí tím, že její plantáže jsou pro produkci cukrové třtiny díky kombinaci mikroklimatu, teploty a složení půdy ty nejlepší na světě. Také využívají pro výrobu rumů Zacapa tzv. panenský sirup – primární výrobek zpracování cukrové třtiny. Tím se odlišují od ostatních výrobců, kteří využívají pro destilaci tzv. melasu – zbytkový produkt výroby cukru. Další unikát, který palírna drží, je využívání vlastního kmene kvasinek získaných z ananasu (Saccharomycescerevisce), které produkují typické, ojedinělé aroma rumů Zacapa. Proces zrání je také unikátní. V nadmořské výšce 2333 metrů se nachází tzv. “The House AbovetheClouds“ (Dům nad mraky). Jedná se o jedno z celosvětově nejvýše položených míst využívaných pro zrání destilátů. Svoje specifické vlastnosti získává díky nižší teplotě (průměrná je 16,6°C), řidšímu vzduchu a nižšímu atmosférickému tlaku. Toto prostředí zpomaluje zrání a pomáhá zintenzivnit infuzi chutí z dubových sudů. 

CENA ÚSPĚCHU

 Na světě probíhá mnoho a mnoho soutěží o nejlepší rumy, ale na úspěchu značky Zacapa se podepsala především jedna: International Rum Festival. V té době se jednalo o jediný festival zaměřený čistě na rumy. Každoročně zde bývá nashromážděno a posuzováno rumovými experty a milovníky rumů až 200 rumů. Ocenění z tohoto festivalu mělo samozřejmě mnohem větší váhu než z ostatních. A právě ročník 1998 tohoto festivalu byl pro Zacapu přelomový, když získal poprvé zlatou medaili. Zároveň bylo fantastickým úspěchem, když toto ocenění obdržel i v následujících 4 letech. V roce 2002 byl za své historické úspěchy oceněný platinovou medailí a uveden do síně slávy. Jak už to ale bývá, nic netrvá věčně. A byť se rum těšil extrémní oblibě, nevyhnul se srovnávání s ostatními značkami. Ve věčném závěsu v oblíbenosti spolu neustále soupeřili Zacapa a Diplomático, později se přidal Don Papa. A v roce 2018 přišel zlom, kdy značka zavelela k celosvětovému zdražení. Obliba značky se od té doby prudce propadla a dala vyniknout jejím soupeřům. Ať už byl pravý důvod ke zdražení jakýkoliv, je jisté, že se na pozici jedničky Zacapa již nevrátí. Ale netřeba zoufat, i před zdražením bylo spoustu lepších rumů, stačí jen hledat, nebo si nechat poradit. Třeba právě u nás v kamenné prodejně. Navštivte nás, už jenom kvůli tomu krásnému pohledu na desítky a desítky rumových značek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení