ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Destilace alkoholu

Destilace alkoholu je klíčovým procesem při výrobě mnoha populárních destilátů, jako je whisky, rum, gin nebo vodka. Tento postup se zakládá na principu oddělování alkoholu (ethanolu) od ostatních látek v kapalině pomocí zahřívání a následné kondenzace vzniklé páry. Destilace využívá rozdílné teploty varu složek v kapalině, čímž umožňuje separaci a koncentraci ethanolu (bod varu - odpařování ethanolu je při 78°C)

Existují různé metody destilace, z nichž dvě nejrozšířenější jsou kolonová destilace a kotlíková (pot still) destilace. Kolonová destilace probíhá v koloně s několika destilačními plochami, což umožňuje vícekrát projít destilovanou kapalinou a dosáhnout vyšší čistoty ethanolu. Naopak, kotlíková destilace je tradičnější a probíhá v kotli, kde je kapalina zahřívána a vzniklá pára se ochladí a kondenzuje.

Destilace je druhým stupněm při výrobě alkoholu, předchází ji fermentace a lze použít různé suroviny: obilí pro whisky, cukrová třtina pro rum nebo víno pro koňak. Specifickým způsobem destilace je průtahová destilace, používaná například při výrobě ginu. Způsob destilace umožňuje ovlivňovat výsledný produkt a tvořit tak rozmanité druhy nápojů s unikátními profilem chutí a aromat.