Olivové oleje

Jak poznáme nejlepší olivový olej?

I u extra panenských olejů existují na trhu oleje rozdílné kvality. Jak je to možné? Důležitým ukazatelem kvality olivového oleje je jeho acidita (neboli kyselost olivového oleje). Ta udává obsah volných mastných kyselin v oleji. Aby olej mohl být označený jako extra panenský (extra virgin), nesmí acidita přesáhnout 0,8 %. Pokud je však acidita nižší než 0,4 %, můžete si být jisti super kvalitou oleje a oliv, ze kterých se olej získal. Ty nejlepší extra panenské oleje s nízkou aciditou dovážíme přímo z Portugalska, buď z oblasti Douro nebo Alentejo. Jedny z nejlepších olivových olejů produkuje společnost Pacheca, která má v portfoliu i skvělé portské víno nebo víno červené a bílé víno. Aby se udržela kvalita olivového oleje, je důležité olivový olej správně uchovávat. Ideálně v tmavě zabarvené láhvi, v tubusu či krabičce, na suchém a stinném místě.

   #ShowMore#

Zázrak jménem olivový olej

A jaké má vlastně olivový olej účinky? Víte, že olivový olej patří mezi zdraví nejprospěšnější suroviny na světě? Olivový olej má blahodárné účinky na náš organismus. Není divu, když legendární strom olivovník a olej získaný z jeho plodů doprovází lidstvo již 8 000 let. Olivy jsou plody olivovníku, stromu, jehož původem je Asie. Jedná se o stále zelený velmi pomalu rostoucí strom. Tam, kde se olivové oleje vyrábějí tradičními metodami, první sklizeň probíhá až mezi 15. a 20. rokem života stromu. Teprve po 150 letech začíná olivovník stárnout a množství oliv se postupně snižuje, kvalita oliv však zůstává stejná.

Extra panenský olivový olej v kuchyni

Olivový olej je rostlinný olej získaný z oliv. Co je však důležité dodržet při zpracování, aby výsledný olej měl tu nejvyšší kvalitu? Je třeba co nejdříve zpracovat pouze zralé, nepoškozené a šetrně sklizené olivy. Poškozením oliv dochází totiž k předčasné fermentaci a výsledný olej tím ztrácí na kvalitě. Neméně důležité je zpracování oliv maximálně do 24 hodin od sklizně. Nejšetrnější metodou je ruční sběr do košů nebo setřesení dlouhou tyčí. Plody se nechají spadnout do předem připravené plachty, odkud se ručně sesbírají.

Extra panenský olivový olej musí být získaný pouze mechanickým zpracováním za studena. To znamená, že teplota nesmí přesáhnout 27°C. Při vyšších teplotách je výnos z oliv sice vyšší, ale má to negativní vliv na jakost a nutriční hodnoty olivového oleje. Jedná se o přírodní šťávu, bez jakýchkoliv úprav, kterou lze s trochou nadsázky přirovnat k čerstvému „olivovému džusu“.

Rozdělení olivových olejů:

  • Extra panenský olej (extra virgine) - nejkvalitnější produkt. Lisovaný za studena, bez chemických úprav.
  • Panenský (virgine) – nižší kvalita, získává se z plodů mechanickým vytlačením a lisováním. Bez chemických úprav.
  • Rafinovaný (rafined) - získává se za pomoci kombinace tepla a mechanického tlaku. Upraveno chemicky.
  • Olivový – velmi často směs panenského a rafinovaného oleje. Popis: "Made from refined olive oils".
  • Olej z pokrutin (pomace, sansa d´oliva) - vyrobeno z posledního lisovaní olivových slupek a pecek pro technické účely.

Degustace olivového oleje 

Degustace vín či destilátů asi dnes nikoho nepřekvapí. Degustaci olivového oleje zažil asi málokdo, přitom je to skvělý obohacující zážitek. Degustaci si můžete zkusit i doma. Je to snadné. Olej nalejeme do malé skleničky, která se vám vejde do dlaně. Poté skleničku s olejem ohřejeme dlaní ruky asi na 25 °C. Několikrát skleničkou zatočíme, aby se aroma oleje rozvinulo. A můžeme začít.

Aroma:

Dvakrát až třikrát přivoníme. Po jedné minutě přivoníme znovu. U extra panenského olivového oleje ucítíme vůni čerstvých oliv často doplněnou lehkými ovocnými tóny či mandlemi

Chuť:

Malé množství oleje ponecháme 2-3 vteřiny na jazyku, aby se olej více prohřál a rozvinul v ústech. Poté se nechá pomalu sklouznout dozadu po jazyku, chvilku počkáme a pomalu polkneme. Proces můžeme opakovat, ústa je však třeba neutralizovat minerální vodou. Obecně je pro olivové oleje typická lehce nahořklá a mírná sladko-pikantní dochuť. Sladší pocit v ústech je častý u 100 % portugalské odrůdy Galega.

Žádané chutě:

  • Olivová – charakteristická chuť čerstvých oliv
  • Pikantní – lehce pikantní příchuť v prvních měsících po vylisování, vyprchá po několika sekundách v ústech
  • Ovocná – stabilní, nemizí s časem
  • Hořká – charakteristická chuť olejů ze zelených plodů
  • Harmonická – vůně a chuť jsou vyvážené
  • Sladká – charakteristická chuť několika odrůd, např. u odrůdy Galega. Sladká chuť není po cukru, ale je způsobena upozaděním hořké a lehce palčivé chuti

Barva 

nemá žádný vliv na kvalitu nebo chuť olivového oleje, závisí pouze na odrůdě a zralosti plodů. Pokud není na láhvi uvedená odrůda, bude olej pocházet pravděpodobně ze směsi různých oliv z různých oblastí, ale také zemí.

Jak si vychutnat olivový olej

Extra panenský olivový olej si nejlépe vychutnáte s čerstvou bagetou a parmazánem. Nakrájejte čerstvou bagetu, nastrouhejte parmazán a naplňte malou mističku olivovým olejem. Kousek čerstvé bagety krátce ponořte do olivového oleje, poté krásně provoněnou bagetu olejem přitiskněte ze všech stran k nastrouhanému parmazánu. Nádhera je hotova. A chutná naprosto skvěle.

Nejprodávanější

1 položek celkem