ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Cuba libre

Cuba Libre, což v překladu znamená "Svobodná Kuba", je vedle klasického Daiquiri a koktejlu Mojito jedním z nejoblíbenějších kubánských koktejlů. Kombinace rumu, koly a limetky se může zdát jednoduchá, ale v těchto třech ingrediencích se skrývá synergie, která laská chuťové buňky milovníku míchaných nápojů již více než sto let.

Cuba Libre - historie vzniku 

Vznik koktejlu Cuba Libre lze vysledovat až do Havany na počátku roku 1900, krátce po španělsko-americké válce. Existují sice různé verze historie vzniku nápoje Cuba Libre, nejpravděpodobněji ale koktejl pochází od kapitána americké armády, který žil po válce v Havaně. Jednoho dne při oslavě vítězství Kuby totiž v místním baru vzal sklenici, nalil do ní rum Bacardi, přidal trochu limetkové šťávy a vše doplnil Coca Colou. Nato připil svým kubánským kamarádům zvoláním: "Por Cuba Libre!" ("Na svobodnou Kubu!"), což bylo heslo kubánského hnutí za nezávislost. No, a koktejl Cuba Libre byl na světě. Společnost Bacardi samozřejmě tuto historku o vzniku koktejlu nadšeně přijala a s radostí začlenila příběh tohoto koktejlu do historie společnosti.

Cuba Libre - recept

Ingredience:

1-3 plátků limetky

2-3 cl limetkové šťávy (zhruba šťáva z 1 limetky nebo citronu)

4-5 cl bílého rumu (velký panák)

Coca Cola

kostky ledu

Postup:

Do vysoké sklenice vložte několik kostek ledu a kousků limetky, přidejte rum. Zbytek sklenice dolijte colou a na závěr přidejte ještě citronovou nebo limetkovou šťávu. Příprava Cuba Libre je velice jednoduchá a zabere vám maximálně pár minut.

Cuba Libre vs rum s kolou

Rum s kolou a Cuba Libre jsou si sice velmi podobné, ale Cuba Libre se liší tím, že se do koktejlu přidává vymačkaná šťáva z čerstvé limetky. Limetková šťáva snižuje sladkost koktejlu a dodává mu poněkud štiplavý náboj, který doplňuje tropické, květinové tóny rumu a šumivou, kořeněnou chuť koly.