Prodejna bude uzavřena v sobotu 25. května. Po tuto dobu nebude probíhat ani distribuce objednávek.

Daiquiri

Koktejl daiquiri je velmi jednoduchý a vyžaduje pouze tři běžné ingredience. Je to zároveň jeden z nejsvěžejších nápojů, které si můžete připravit, a základní rumový koktejl, který by měl znát a ochutnat každý. Pro nejlepší daiquiri vždy použijte kvalitní suroviny, jako je prvotřídní rum, čerstvá limetková šťáva a nejlépe domácí jednoduchý cukrový sirup. Dobře připravené daiquiri by mělo mít příjemnou rovnováhu mezi sladkou a kyselou chutí a lze jej upravit podle vlastní chuti. 

Daiquiri - stručná historie

Předpokládá se, že rumový koktejl daiquiri vznikl, podobně jako Mojito nebo Cuba Libre, koncem 19. století na Kubě. Název pochází ze stejnojmenného městečka poblíž Santiaga de Cuba. Není zcela jisté, zda původně vznikl jako léčebná kúra nebo si zkrátka místní řekli: "nemáme tu whisky ani gin... je tedy čas vylepšit náš vlastní rum". Jak vzniklo daiquiri tedy nelze s jistotou říct, co je pravda. Možná nakonec platí verze obě.

Pravděpodobně nejznámějším milovníkem daiquiri byl slavný spisovatel Ernest Hemingway. Shodou okolností se po něm také jmenuje jedna z jeho variant. Příhodně pojmenované Hemingwayovo daiquiri má ve směsi navíc grapefruitovou šťávu a likér maraschino. Je to další fantastický nápoj, který stojí za vyzkoušení.

Recept na daiquiri:

Ingredience:

2 cl čerstvě vymačkané limetkové šťávy (šťáva z poloviny limetky)

1,5 cl  cukrový sirup (cca polévková lžíce, podle chuti)

4 – 5 cl bílého rumu (cca 1 velký panák)

drcený led

Postup:

Shaker naplňte zhruba do poloviny ledem. Přidejte rum (například Havana rum), vlijte limetkovou šťávu a cukrový sirup. Důkladně, alespoň půl minuty, protřepte. Přes sítko přelijte do nejlépe širší sklenice na stopce. Pokud nemáte shaker, použijte mixér, ve kterém vše důkladně promixujte a přeceďte do finální sklenice. Sklenici ozdobte plátkem limetky a podávejte.

Tip:

Můžete si připravit ještě další zajímavé varianty, nejoblíbenější je asi jahodové daiquiri, kdy limetkovou šťávu doplníme kousky zralých jahod. V tomto případě je nutné použít mixér. Podobné je to u další varianty, kterou je banánové daiquiri nebo mangové daiquiri

Rumové a jiné koktejly

Rumové koktejly jsou velmi oblíbené a mimo již výše zmíněných můžete zkusit také například rumový koktejl Barracuda, koktejl Mai Tai, koktejl Pina Colada nebo různé varianty mojita - třeba Melounové mojito. Kdo má v oblibě míchané drinky, neměl by vynechat oblíbené tequila koktejly nebo koktejly s vodkou. Skvělý koktejl se dá ale namíchat i s whisky a úžasné jsou samozřejmě koktejly s proseccem (nejznámější je určitě Aperol Spritz) nebo koktejly se šampaňským