ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY KAMENNÉ PRODEJNY: Pondělí - Pátek: 9 - 19, Sobota a Neděle: ZAVŘENO

Mojito recept

Mojito – osvěžující letní koktejl, pocházející z Kuby. Mojito obsahuje vždy rum, lístky máty, třtinový cukr, limetky a perlivou vodu. Dále se do mojita může přidat například bitter, kvůli hořkosti. Existují také moderní variace na mojito, například melounové mojito, jahodové mojito nebo malinové mojito

Mojito - historie

Rumový koktejl Mojito, podobně jako jiné rumové koktejly, má svůj původ ztracený v dávné historii, která se datuje až do roku 1500. Tato skutečnost je ale často zpochybňována, a to zejména proslulým barem "La Bodeguita del medio" v Havaně na Kubě. Tam tvrdí, že právě u nich se Mojito zrodilo a později ho proslavil Ernest Hemingway, který ho zde pil a především vychvaloval.

Podle jiné verze Mojito poprvé namíchali afričtí otroci pracující na kubánských třtinových plantážích z "Aguardiente de cana", což byla jednoduchá domácká pálenka z cukrové třtiny (nikoliv ještě karibský rum). To by odpovídalo i názvu "Mojito", který vychází ze slova "Mojo", což znamená "někoho zaklít". Existuje však i starší verze příběhu...

V roce 1500 se v Havaně vylodil pirát sir Francis Drake, aby město vyloupil a připravil o zlato. Během invaze začala jeho posádka trpět úplavicí a kurdějemi. Místní domorodci znali léky na mnoho nemocí a pomohli jim připravit tonikum z "aguarediente de cana", lístků máty a šťávy z cukrové třtiny a limetek. Tento nápoj byl účinný a především výrazně chutnější než původní lék. Nápoj se ujal pod názvem "El Draque" a byl na Kubě velmi populární. Afričtí otroci o mnoho let později tedy pravděpodobně nevymysleli přímo nápoj, ale dali mu jméno, které přetrvalo až do moderní doby.

Jak vzniklo Mojito se tedy přesně neví, ale zásluhu na jeho výrazném rozšíření má společnost Bacardi a především Ernest Hemingway, který v baru Le Bodeguita del medio Mojito nadšeně popíjel. Mojito se stalo jedním z nejoblíbenějších moderních koktejlů a objevilo i ve filmu o Jamesi Bondovi s názvem "Die Another Day" (2002), kde Jinx a Bond flirtují na pláži.

Recept na mojito:

Ingredience:

5-10 lístků máty

3 cl limetkové šťávy (zhruba z jedné limetky)

2 lžičky třtinového cukru

4 – 5 cl bílého rumu (cca 1 velký panák)

Postup:

Do vyšší sklenice vložte lístky máty, přidejte limetkovou šťávu a třtinový cukr. Tloučkem nebo lžící promačkejte. Do sklenice nalijte bílý rum, například Havana rum, doplňte perlivou vodou nebo sodovkou a drceným ledem.

Tip:

Stejným způsobem můžete namíchat jahodové mojito, melounové mojito, malinové mojito, ananasové mojito nebo mangové mojito. Fantazii se meze nekladou, stačí vždy doplnit příslušnými kousky ovoce.

Nejlepší koktejly

Rumové koktejly si získávají v posledních letech stále větší popularitu. Samozřejmě na prvním místě stojí Mojito, ale koktejl Cuba Libre je také nesmírně populární. Míchané drinky nabízejí širokou škálu chutí, proto nesmíme zapomenout zmínit populární koktejl Daiquiri, koktejl Barracuda nebo koktejl Pina Colada. Úžasné drinky se ale můžou namixovat i z dalších destilátů, výborným příkladem můžou být jedinečné drinky, kde hlavní roli hraje tequila nebo vodka. Fantasticky lahodné drinky se dají připravit také z whisky nebo můžeme použít prosecco (koktejl Aperol Spritz). Fantazii se zkrátka meze nekladou.