Bowmore 17 Y.O. White Sands 0,7 l Zobrazit větší

Bowmore 17 Y.O. White Sands 0,7 l

1051313

Již se neprodává

Nákupem získáte: 438 bodů

Země: SkotskoOblast: Islay
Stáří: 17 letObjem: 0,7 l
Druh whisky: Single Malt% alkoholu: 43
8 x hodnoceno

Více informací

Bowmore 17 Y.O. má barvu zašlého zlata a podmanivé aroma melasového cukroví. V aroma můžeme cítit opojný kouř z rašeliny, bohatý sirup, karamel a zralé exotické ovoce. V chuti vyčnívá krémový karamel a sladová sladkost spolu s vynikající teplou kouřivostí. Závěr neuvěřitelně hladký, teplý a uklidňující.

Informace o značce

Bowmore je druhá nejstarší dosud produkující palírna. Nachází se na pobřeží zátoky Laggan Bay ve vesnici Bowmore, podle které také nese jméno. Název palírny je keltsky „Bough Mhor“, což se dá přeložit jako „velký útes“. Produkce palírny jakoby se odrážela i v její poloze. Leží uprostřed ostrova Islay, v zátoce Laggan Bay. Snoubí jak klasické rašelinové a medicínské tóny typické pro jižní část ostrova Islay společně s jemnou vyzrálostí severu. Svojí typickou slanost a mořské tóny získává díky poloze skladů pro zrání, které leží u pobřeží. V době přílivu se nachází sklady dokonce až 4 metry pod vodou.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

 Palírnu založil v roce 1779 David Simson. Palírna byla převážně v soukromých rukou. Simson ji vlastnil do roku 1818. V roce 1837 ji získávají James a William Mutterovi, jejichž rodina vlastní palírnu až do roku 1887. V tomto roce jí kupuje John Sherriff. Krátce na to byla k provozování palírny založena společnost Morrison Bowmore Distillers Ltd. V době 2. světové války sloužila palírna jako základna pro létající čluny anglického letectva. V roce 1989 kupuje 35% akcií japonská společnost Suntory Ltd., v roce 1998 skupuje zbylé akcie a vlastní 100%.  

Vodu, která vyvěrá z pohoří, a je bohatá na železo, bere palírna z říčky Laggan. Tím, že řeka protéká mechem, kapradím a trávou, nabírá voda ze země i rašelinovou příchuť, která se poté projeví na chuti whisky. Rašelina, která se v palírně používá, je plná písku (na rozdíl od rašeliny z vyšších poloh, která bývá plná kořenů). Stejným dílem se na kvalitě whisky podílí i zachovaná podlahová sladovna, kde se rašelina nejdříve rozdrobí a poté se spálí tak, aby vyprodukovala více kouře než tepla. Slad se upravuje rašelinou kratší dobu než slad používaný na intenzivnější whisky na jiných místech Islay. Velmi důležité pro chuť jsou také nádoby na slad whisky vyrobené z oregonské borovice. Palírna se již od svého vzniku řídí heslem "Fioghinn agus Soir Bhuanaghadh", což v gaelštině znamená "plná a vynikající kvalita".

Zobrazit méně informací

Související produkty