GoldCock Single Malt whisky 1992 Apple Brandy Finish 0,7 l Zobrazit větší

GoldCock Single Malt whisky 1992 Apple Brandy Finish 0,7 l

Již se neprodává

Nákupem získáte: 378 bodů

Země: Česká republikaObjem: 0,7 l
Druh whisky: Grain% alkoholu: 59
Stáří: 24 let
4 x hodnoceno

Více informací

Destilace GoldCock Single Malt whisky 1992 Apple Brandy Finish probíhala v Hanácké palírně Těšetice u Olomouce, kde byl destilát uložen ke zrání do silně vypálených, nových dubových sudů z evropského zimního dubu. Po více než dvaceti třech letech byla přemístěna do sudu po Moravské jaderničce, která v něm předtím zrála tři roky. Jde o destilát z místní odrůdy jablek, velmi specifický a typický pro zdejší region. Po více než půl roce byla vyčerpána ze sudu a po měsíci odpočinku v nerezovém tanku lahvována. Jedná se o velmi limitovanou edici, nalahvování bylo pouhých 696 kusů!

Informace o značce

Gold Cock se vyrábí už od roku 1969, kdy s její produkcí začala u Olomouce se nacházející Likérka Dolany. První whisky GoldCock pak spatřila světlo světa v roce 1973. Po krachu původní likérky se značka i se zásobami dostala v roce 2006 do portfolia vizovické palírny Rudolf Jelínek. V nabídce byla tříletá míchaná whisky a 12letá single malt, v záloze ale stále byly četné zásoby ještě starších whisky, které ležely ladem.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Ve firmě si uvědomovali, že by byla obrovská škoda nevyužít je, začalo se tak řešit, co s nimi udělat. S vědomím, že hlavní činnost firmy rozhodně není produkce whisky, se v roce 2014 sjeli do Vizovic na pozvání destilérky odborníci na whisky, aby pomohli s revizí zásob a určením dalšího směru výroby značky Gold Cock. Výsledek přišel už o rok později, kdy se na trh dostal ročník 1992, a to ve dvou verzích. První ředěná v síle 49,2 % alkoholu, což odpovídá rovnoběžce protínající Vizovice, a druhá v sudové síle 61,6 % alkoholu.

Někteří znalci a milovníci whisky sice při zjištění, že existuje více než 20letá česká single malt, nechápavě kroutili hlavami a pochybovali o smyslu takové produkce, ale zanedlouho přišel úspěch, který všechny kritické hlasy utnul. Jim Murray, legenda oboru, totiž ve své Whisky Bible pro rok 2016 ohodnotil verzi Gold Cocku v sudové síle 97 body ze sta. Od roku 2003, kdy začal publikaci vydávat, neudělil žádné whisky více než 97,5 bodu, bez přehánění tak lze říct, že se pro českou značku jednalo o vpravdě fenomenální úspěch.

Na rostoucí zájem o whisky Gold Cock samozřejmě reagovali i u Jelínka a na podzim roku 2016 uvedli dvě limitované edice ročníku 1992 – jedna dozrávající v sudu po slivovici, druhá pak po jablkovici. Je to očividně inspirace v trendu skotských whisky, které dozrávají třeba v sudech po sherry nebo portském, nicméně použití sudů po českých pálenkách je originální a zachovává snahu používat pouze lokální suroviny.

Staré zásoby ale pochopitelně nevydrží věčně, takže kromě těchto dvou edic je novinkou ještě osmiletá single malt, která už je kompletně z vizovické produkce a má být budoucností značky. V nabídce dále zůstává i 12letá whisky se zelenou etiketou, která je jakýmsi pojítkem mezi minulostí a budoucností značky. Očekává se však, že i její zásoby dojdou v horizontu několika příštích let.

Zobrazit méně informací

Související produkty