La Maison Mauny
Příběh rumu Maison La Mauny začal v roce 1749, kdy Ferdinand Poulain, hrabě z Mauny, šlechtic z Bretaně a rada francouzského krále přistál na ostrově Martinik, který je dnes známý jako domov prémiových rumů. Po letech se oženil s dcerou majitele plantáže v Rivière Pilote na jihu ostrova na místě, které následně pojmenoval podle svého hrabství: La Mauny Domain. Až do roku 1820 byla hlavní činností panství výroba cukru spolu s Tafií, předchůdkyní rumu (neplést si s brazilským národním nápojem Cachaca). Poté však byla otevřena palírna La Mauny, ve které probíhala výroba Agricole Rhum, pro jehož výrobu byla použita čistá šťáva z cukrové třtiny.
#ShowMore#
Výroba rumu La Mauny
V roce 1883 se o pozemky a palírnu začala zajímat rodina Tasher de la Pagerie, jejíž dcera Marie Joseph Rose, známá také jako Josephine de Beauharnais, byla manželka Napoleona a císařovna Francie. Ani dlouhé rozhovory však nepřinesly žádné dohody s dědici hraběte z Mauny. To platilo do roku 1923, kdy se panství o rozloze 170 hektarů (420 akrů) ve velmi kopcovité oblasti stává majetkem bratří Bellonie, Theodora a Georgese. Georges věnuje svůj čas destilaci, zatímco jeho bratr Theodore se stará o obchodní část a specializuje se na rum Agricole. Jejich zájem o rum byl opravdu veliký, v palírně se do pár let objevila nová destilační kolona, drtící mlýny a parní stroje. Objem výroby tak začal uspokojovat poptávku martinických spotřebitelů. Rumy z Martiniku mají vynikající pověst, která se začala rychle šířit i za hranice ostrova.
Expanze La Mauny
K velkému zlomu došlo v roce 1950 díky dnes již zcela běžnému prvku – marketingu. Láhve začínají mít svůj sofistikovaný vzhled díky sítotisku, nápisy La Mauny se na ostrově objevují poprvé v kavárnách, hotelech a restauracích; exportní prodej začíná. Rum La Mauny také získal díky neoddiskutovatelné kvalitě svých rumů označení AOC (chráněné označení původu). To ještě více dopomohlo expanzi po celém světě.