Auchentoshan 12 Y.O. 0,7 l Zobrazit větší

Auchentoshan 12 Y.O. 0,7 l

899 Kčs DPH (1 284 Kč/l)

Běžná cena 940 Kč

Skladem

Nákupem získáte: 179 bodů

Země: SkotskoOblast: Lowlands
Stáří: 12 letObjem: 0,7 l
Druh whisky: Single Malt% alkoholu: 40
12 x hodnoceno

Více informací

Auchentoshan 12 Y.O. je velmi přívětivá whisky. Aroma je teplé, s vůněmi vanilky, citronely a jezdeckého postroje. V chuti je cítit citronová kůra, ibišek, je sladká, ale nevtíravá. Jemná a lehká. Dokončení je delší s náznaky citronely, vanilky a slaboučce zázvoru. Je třikrát destilovaná.

Informace o značce

Palírna Auchetonshan byla založena v první čtvrtině 19. století pod jménem Duntocher Distillery, v roce 1834 byla přejmenována na Auchintoshan. Roku 1875 prošla výraznou přestavbou. V březnu 1941 zasáhla sklady palírny německá bomba směřující na loděnice v blízkém Glasgow a téměř milión litrů whisky shořel nebo vytekl do řeky Clyde. Dnes palírna patří společnosti Morrison-Bowmore, vlastněné japonskou společností Suntory.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Auchentoshan je jednou z mála palíren, které přežily ve skotské nížině. Její velkou zvláštností mezi skotskými palírnami je především plošná praxe trojí destilace, což činí whisky obzvláště jemnou a lehkou. Obecně je charakteristická svými ovocnými (citrusovými) a herbálními, až květinovými tóny, ve vyzrálé podobě nádechem lískových oříšků a absencí jakéhokoli kouřového nádechu. Někdy se uvádí, že je typickým příkladem suché whisky, což je ta, která má jen minimální náznak nasládlých tónů.

Pro milovníky historie je zajímavé, že se palírna nachází na místě, kde se údajně narodil svatý Patrik, což je patron Irska a irské whiskey obzvláště. Pokud palírnu navštívíme, uvidíme u ní rybník, který vznikl bombardováním města za druhé světové války. Voda z něj dnes slouží k chlazení při destilaci.

Zobrazit méně informací

Související produkty