Balvenie 12 Y.O. Triple Cask 1 l Zobrazit větší

Balvenie 12 Y.O. Triple Cask 1 l

Již se neprodává

Nákupem získáte: 378 bodů

Země: SkotskoOblast: Speyside
Stáří: 12 letObjem: 1 l
Druh whisky: Single Malt% alkoholu: 40
25 x hodnoceno

Více informací

Balvenie 12  Y.O. Triple Cask zrála ve třech typech sudů. První zrání probíhalo v sudech po Oloroso Sherry, poté v sudech po bourbonu a nakonec whisky dozrávala v tradičních dubových sudech. Podle hlavního master blendera Davida Stewarta tímto způsobem zrání whisky získala vůni plnou medu, vanilky a skořice s nádechem dubového dřeva. Chuť se pak může pyšnit hladkostí a výjimečnou chuťovou hloubkou, v níž je cítit silná stopa sušeného ovoce s jemným nádechem citrusů se spoustou a spoustou medu a koření.

Informace o značce

Balvenie (balvíný) je skotská palírna společnosti William Grant & Sons Ltd nacházející se ve městě Dufftown v hrabství Banffshire, jež vyrábí skotskou sladovou whisky. Palírna Balvenie byla založena r. 1892 Williamem Grantem a ve vlastnictví jeho rodiny zůstala až do současnosti. Jedná se tak o jeden z posledních rodinných podniků mezi palírnami.

Zobrazit více informací Zobrazit méně informací

Společnost W. Grant & Sons je také jednou z mála, které si vyrábějí vlastní slad, navíc z ječmene, který částečně pochází z rodinné farmy. (Proto také Grantovy palírny zůstaly v provozu během obou světových válek, kdy většina palíren byla zavřena kvůli nedostatku ječmene.) Palírna vznikla přestavbou ze starého šlechtického sídla a svoji starobylost si navzdory přestavbám uchovává dodnes. Původní dva kotle palírny koupil William Grant použité z palíren Lagavulin a Glen Albyn. Údajně tak neučinil z ekonomických důvodů, ale kvůli jistotě, že budou vyrábět kvalitní destilát. Dnes je v Balvenie kotlů osm.

První single malt Balvenie byla dána na trh v r. 1973, v současnosti se jako single malt stáčí většina produkce Balvenie - v široké věkové škále. Nezávislá plnění jsou vzácná. Grantovi žárlivě střeží kvalitu svojí whisky, a tak každý sud prodaný překupníkům nebo výrobcům míchaných whisky je 'znečištěn' trochou whisky ze sesterské palírny Glenfiddich (a naopak), aby nemohl být považován za single malt. Dokonce není prodáván pod oficiálním jménem palírny. Balvenie s kapkou Glenfiddich se jmenuje Burnside, Glenfiddich s kapkou Balvenie Warhead.

Zobrazit méně informací

Související produkty