Země: Skotsko | Oblast: Islay |
Objem: 0,7 l | Druh whisky: Single Malt |
% alkoholu: 50 | Stáří: 7 let |
Port Charlotte je whisky s výrazným rašelinovým nádechem (40 ppm) a bohatým hlubokým charakterem. Je vyrobena ze 100% skotského ječmene, pomalu destilovaná a po celou dobu zrající na březích jezera Lochindaal do té doby, než je společně s pramenitou vodou z Islay nalahvována.
Má aroma rašeliny s tóny jódu a rozlámaných mořských mušlí, kterou následuje kombinace pepře, papriky a tabáku. Hluboká a komplexní chuť s kontrastem kouřové nasládlosti a karamelu s vanilkou.
Palírnu Bruichladdich založili v roce 1881 Robert, William a John Harveyovi. Stavbu navrhl a realizoval Barret Harvey. Krátkou přestávku měla palírna ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Od roku 1968 vlastnila palírnu společnost Invergordon Distillers a v roce 1995 byla palírna uzavřena. Nebyla však definitivně zlikvidována.
Palírna se nachází na břehu jezera Loch Indaal. Vody jezera vyvěrají z horniny bohaté na železo a tečou po rašelině. Na rozdíl od jiných palíren na ostrově Islay, neleží palírna Bruichladdich těsně u moře - je oddělena pobřežní cestou. V překladu Bruichladdich znamená kopec na břehu. Až do roku 2009 se honosila titulem nejzápadnější palírna, o tento titul ji ale připravila palírna Abhainn Dearg, která je postavená na ostrově Isle of Lewis. Palírna také na svých webových stránkách nabízí pohled na výrobu a vše, co se kolem děje prostřednictvím webových kamer v živém přenosu. V roce 2002 byla v palírně jako v jedné z mála ve Skotsku otevřena vlastní stáčírna whisky.