Vážení zákazníci, ve středu 1. a 8. května bude prodejna uzavřena. Prodejna bude uzavřena také v sobotu 11., 18. a 25. května. Po tuto dobu nebude probíhat ani distribuce objednávek.

Přípitek

Přípitek odjakživa patří k naší kultuře. Slouží jako završení slavnostní události, oslava vítězství, jako symbol stvrzené domluvy, ale je také například oblíbeným nápojem při oslavě konce roku. Jaký alkohol zvolit a v jakých skleničkách ho servírovat? To je otázka, která mnohým nedá spát. Jistě si každý vybaví Bohemia Sekt, který se v našich končinách těší obrovské popularitě a to především díky skvělému poměru kvality a ceny. V posledních letech se do popředí dostává i jiné šumivé víno a to italské Prosecco. Toto víno má přeci jen větší punc výjimečnosti a jakákoliv oslava působí trochu slavnostnějším dojmem. Ty nejnáročnější uvítají pravé francouzské šampaňské, které pochází výhradně z oblasti Champagne a jehož výrobci jsou slavní po celém světě. Kdo by neznal legendy jako je Moët & Chandon a Veuve Clicquot. Pro efektivní otevření těchto láhví se používá metoda sabrage.

Čím si připít

Tento svět však nepatří pouze bublinkám. Jak mnozí již jistě tuší, svět nabízí mnohem více možností. Druhou nejčastější volbou je karibský rum, jehož kvalita uspokojí i ty nejnáročnější z nás a který se dá servírovat na nepřeberné množství způsobů. Ty nejlepší rumy si vychutnáte v pokojové teplotě, bez ledu a především samotné. Mladší rumy se hodí na letní drinky, jako je Mojito a Mai Tai. Ale připít si můžeme i jinými nápoji, jako je francouzský koňak, řecká Metaxa, ale i skotská whisky. Ta se dá stejně jako rum vychutnávat samotná, nebo jí použít pro nejlepší whisky koktejly.

Skleničky na drinky

V současnosti je zažitím standardem nalévat jakékoliv šumivé víno do skelniček flétnového typu, někdy se jí také říká „šampuska“. Pomalu však přichází trend vychutnávat si víno s bublinkami ve skleničkách pro klasické víno. Koneckonců tak se šumivé víno pilo i dříve a to ať lokální vína, prosecco či šampaňské. Oproti tomu rum, whisky i jiné destiláty mají jasně daná pravidla, jak mají být servírovány. Nicméně nikdy se nedá nic pokazit klasickou „whiskovkou“. Ta se dá použít i na základní drinky, například na nejlepší koktejly z vodky.

Rituály přípitku

 V různých kulturách jsou různé zvyky a tradice spojené s připíjením. Jedná se jak o různé druhy alkoholu, tak také různé fráze nebo výrazy. V anglicky mluvících zemích se jako běžný výraz pro přípitek používá známé "Cheers!" a také "To your health!". "Prost!"  je naopak oblíbený v německy mluvících zemích a znamená "Na dno!" nebo "Na vyprázdnění!", což odkazuje na to, že se sklenka vypije najednou. Výraz "Santé!" znamená "Zdraví!" a používá se v různých frankofonních zemích, jako je Francie, Belgie a Kanada. Rituály samotného přípitku mohou také zahrnovat různé gesta, jako je zdvižení sklenice, přiťuknutí sklenicí s ostatními přítomnými osobami nebo dokonce sklopení očí ke stropu (šampaňské). V některých kulturách, jako je Maďarsko, může být zvykem při přípitku, aby všichni účastníci přípitku udělali krátké kolování se svými sklenicemi, čímž vyjadřují vděk a respekt vůči hostiteli. Oblíbeným nápojem v tomto případě bývá Unicum. V některých zemích, jako je Skandinávie, může být zvykem, aby hostitel nebo významná osoba zahájila přípitek tím, že první vypije svou sklenici, a ostatní účastníci pak následují. Je jím často tolik milovaný aquavit. Tak na zdraví!